Szczęśliwy zespół to o 43 proc. bardziej produktywni pracownicy


GP - 8 sie 2019 20:00


Jak wynika z raportu "Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy", szczęśliwi pracownicy są o 43 proc. bardziej produktywni i o 86 proc. bardziej kreatywni.

Na rynku pracy zdominowanym przez pracownika realne znaczenie zaczyna przejmować niefinansowa oferta pracodawcy dla zatrudnianych, w tym stan zespołu i atmosfera w pracy. Dobra atmosfera oznacza przede wszystkim przyjacielskie stosunki między pracownikami, a budowanie ich to zadanie zarówno pracowników, jak i pracodawców.

- W dobie mediów społecznościowych firmy chętnie dzielą się informacjami na temat wyjść integracyjnych czy warsztatów angażujących wszystkich pracowników. Oczekiwania względem pracodawców stale rosną, a pozytywna atmosfera w pracy to element, na który zwraca uwagę coraz więcej osób poszukujących pracy - mówi o integracji ludzi Magdalena Czerwonka, manager ds. zarządzania zmianą w Centrum Rozrywki Hulakula. Podkreśla ona, że odpowiednie podejście do obowiązków służbowych i ludzi pozwala pracodawcom na tworzenie zgranych zespołów i kreowanie pozytywnego wizerunku firmy.

Ważnym elementem strategii team buildingu są m.in. wyjścia integracyjne, dzięki którym możliwe jest budowanie pozytywnych relacji.

Czytaj też: Najlepszy benefit w 2019 roku?

Lato to dobry moment na integrację pracowników

Wakacje to w wielu branżach tzw. „sezon ogórkowy”, co oznacza mniej obowiązków służbowych i zdecydowanie więcej wolnego czasu. Warto wykorzystać ten okres na integrację zespołu.

- Gdy termometry wskazują ponad 25 stopni, praca w biurze może okazać się trudniejsza niż zazwyczaj - przypomina Czerwonka. - Większość pracowników myśli wtedy o oderwaniu się od biurka i spędzeniu czasu na zewnątrz. Warto wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Do zorganizowania wakacyjnej imprezy firmowej kluczowym elementem będzie wybór odpowiedniego miejsca, w którym pracownicy będą czuli się swobodnie - dodaje.

Spotkania i imprezy integracyjne bez wątpienia mogą przyczynić się do poprawy atmosfery w firmy, dlatego warto zadbać o ten obszar i regularnie je organizować.

Warsztaty, escape room, kręgle, czy może nawet wyjazd?

Organizatorzy wyjść firmowych prześcigają się w kreatywnych pomysłach, które często okazują się niedopasowane do oczekiwań zespołu. Dobrze jest więc zapytać pracowników o to, jak chcieliby spędzić ten czas lub skorzystać ze sprawdzonych pomysłów.

Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się aktywności, które wymagają współpracy i działania w grupie, a przy tym zapewniają niezapomniane przeżycia, czyli escape roomy i pokoje zagadek.

Czytaj też: PZU pomaga żeglować niepełnosprawnym w Chełmie Śląskim

- Niezmiennie od kilku lat popularne są wszelkiego rodzaju turnieje, np. kręgle lub gra w bilard - mówi jeszcze o trendach w integracji ludzi pracujących Czerwonka. Rozgrywki wzbudzają w pracownikach chęć rywalizacji, budują relacje między różnymi działami, są także dobrą okazją do zaobserwowania zachowań zespołu w innym niż biuro otoczeniu.

Warto też zastanowić się, czy nie spróbować gier lub zabaw integracyjnych. Grywalizacja to łatwy i skuteczny sposób na integrację pracowników.

- Gra musi być odpowiednio dobrana do firmy, profilu pracowników oraz obecnych i nadchodzących wyzwań, żeby spełniła oczekiwania związane z integracją. Pierwszym krokiem jest precyzyjne określenie celów szkoleniowych, w tym jakie kompetencje są kluczowe dla organizacji. Pomocne jest zrozumienie głównych barier w efektywnej pracy zespołu. Na podstawie tych informacji możemy wybrać grę dostosowaną do sytuacji danej firmy - komentowała jakiś czas temu Marlena Babicka z AkademiaGier.com.

Spotkania integracyjne to bardziej spokojne formy szukania porozumienia w zespole i też są warte zastanowienia. Mogą nawet przybrać formę kilkudniowego wyjazdu integracyjnego.

- Boom na różnego rodzaju wyjazdy integracyjne miał miejsce na przełomie XX i XXI wieku, to wizja tych korzyści powoduje, że pracodawcy nadal nie szczędzą pieniędzy, aby zapewnić moc wrażeń swoim podwładnym. - Pracodawcy chcą wyciągnąć ludzi z miast, gdzie siedzą za biurkami. Najczęściej szukają miejsc w Polsce, które leżą gdzieś na odludziu, są zielone i spokojne - mówił portalowi PulsHR.pl Kamil Tomaszek z firmy Projekt Efektywny. To przedsiębiorstwo każdego roku organizuje około 200 integracji.

Z obserwacji Tomaszka wynika, że około 60 do 70 proc. firm wyjeżdża integrować się w malownicze zakątki Polski.

Badanie satysfakcji pracowników - namierz źródło niezadowolenia

Przyjazna atmosfera w pracy, tuż obok wynagrodzenia, jest czynnikiem decydującym o atrakcyjności pracodawcy. Należy jednak pamiętać, że imprezy, wyjazdy, czy wyjścia integracyjne, które przyczyniają się do jej budowania, nie są gwarantem stuprocentowego zadowolenia z pracy.

Satysfakcja i zaangażowanie w obowiązki służbowe pracowników, a także ich pozytywny stosunek do pracodawcy to efekt złożonych procesów zachodzących wewnątrz organizacji, a nie prosta kalkulacja liczby wyjść integracyjnych.

- W trosce o wysokie morale zatrudnionych działy HR powinny regularnie przeprowadzać badania zadowolenia i zaangażowania - komentuje Czerwonka. - Cykliczne analizy dają pracodawcom możliwość poznania szczerej i wiarygodnej opinii pracowników. Dostarczają bardzo użytecznej wiedzy, na której podstawie specjaliści mogą wyeliminować czynnik powodujący niezadowolenie z pracy. Odpowiadanie na potrzeby zatrudnionych niesie ze sobą ogromne korzyści, nie tylko personalne lecz także finansowe - dodaje.

Umacniający się rynek pracownika stawia przed pracodawcami duże wyzwania. Atrakcyjne wynagrodzenie już nie wystarczy, aby pozyskać dobrych pracowników. Tylko kompleksowe podejście do relacji z podwładnym, wysłuchiwanie jego potrzeb oraz otwartość na zmiany daje szanse na zatrudnienie i zatrzymanie specjalistów.www.pulshr.pl | 13-08-2020 18:47:52