Borys-Szopa: Na koniec roku stopa bezrobocia wyniesie 5,4 proc.


PAP - 8 sie 2019 10:51


Stopa bezrobocia na koniec roku może wynieść 5,4 proc. – powiedziała w środę wieczorem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Szefowa MRPiPS podała w środę (7 sierpnia), że szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu wyniosła 5,2 proc. Rok do roku to spadek o 0,6 pkt. proc. To najlepszy wynik od 1991 roku.

"Przewidujemy, że sierpień też będzie dobrym miesiącem, być może jeszcze wrzesień, bo prace dorywcze (sezonowe - PAP) trwają. Mamy nadzieję, że koniec roku zakończy się wynikiem 5,4 proc. Oby tak się stało. Aktywizacja działa" - wskazała na antenie TVP Borys-Szopa, która była gościem "Wiadomości".

Minister oceniła, że dane pokazują, iż przez ostatnie cztery lata rynek pracy rozwinął się i jest w dobrej kondycji. Jak zauważyła, w rejestrach urzędów pracy na koniec 2015 roku figurowało ponad 1,5 mln bezrobotnych. W lipcu br. - jak podkreśliła - ta liczba spadła do ok. 860 tys. osób.

Czytaj też: Niskie bezrobocie? Nie dajcie się zwieść. Mamy poważny problem

"To niesamowity skok. Najbardziej cieszy aktywizacja osób młodych i osób trwale bezrobotnych. Oni znajdują pracę, chcą pracować i to jest budujące" - zaznaczyła szefowa MRPiPS.www.pulshr.pl | 13-12-2019 07:00:58