Zawody przyszłości na wyciągnięcie ręki w polskim serwisie z ogłoszeniami


GP - 5 sie 2019 13:15


Jest nowy raport pt.: "Pracownik przyszłości". W jego ramach poznajemy jakie będą ogłoszenia o pracę za dekadę.

- Do 2030 r. może zniknąć 47 proc. spośród istniejących obecnie zawodów - informują eksperci infuture institute i Samsunga w swoim najnowszym raporcie, którego partnerem jest serwis Pracuj.pl. Badacze prognozują, że w miejsce starych specjalizacji pojawiać się będą nowe, kształtowane przez 32 czynniki zmian. 

Jak podkreślają eksperci, szczególnie istotne będą za dekadę umiejętności z obszaru STEM (science, technology, engineering, maths) oraz szeroko rozumiane umiejętności cyfrowe. 31 proc. badanych przedstawicieli pokolenia X (44-53 lata) ocenia je jako bardzo istotne. Generacja Z (osoby poniżej 22 roku życia) dostrzega przydatność umiejętności cyfrowych na rynku pracy przyszłości (20 proc.), duże znaczenie ma dla niej również umiejętność krytycznego myślenia (12 proc.). Zdolność aktywnego uczenia się, kreatywność, abstrakcyjne myślenie oraz umiejętność dzielenia się wiedzą - to kompetencje, którymi powinien wykazać się pracownik przyszłości.

Czytaj też: Robotyzacja jedną z recept na starzenie się społeczeństwa

Zawody jutra

W związku z promocją raportu, w serwisie Pracuj.pl wystartowała kampania edukacyjna promująca ustalenia badaczy. Użytkownicy korzystający z portalu mogą zapoznać się z trzema otwartymi rekrutacjami na stanowiska - Robot therapist, Human enhancement designer czy Health hacker. To przygotowane we współpracy z infuture institute oraz Samsung ogłoszenia o pracę przyszłości, przedstawiające najważniejsze oczekiwania pracodawców w 2030 r.

- Już dziś istniejące technologie pomagają zautomatyzować pracę - mówi jeden z ekspertów zaproszonych do omówienia raportu - Już dziś istniejące technologie pomagają zautomatyzować pracę - mówi jeden z ekspertów zaproszonych do omówienia raportu

Kandydaci mogą zapoznać się z ofertą pracy dla nauczyciela robotów - Robot therapist, który przekaże maszynie ludzkie emocje, by jak najlepiej odgrywała swoją rolę. Human enhancement designer ma być odpowiedzialny za dbanie o efektywne transformacje ludzi za pomocą wszelkich dostępnych rozwiązań m.in.: implantów bionicznych, egzoszkieletów, przeszczepów, które poprawią jakość życia osoby poddanej zmianie. Natomiast Health hacker będzie monitorował podłączone do internetu urządzenia, umieszczone w ciałach pacjentów. W razie cyberataku jego zadaniem będzie zapobiegnięcie tragedii.

Praca tylko dla ludzi?

Publikacja raportu „Pracownik przyszłości,” była również okazją do przeprowadzenia debaty „Jobs. For humans only?” poświęconej sytuacji na rynku pracy jutra.

Swoją wiedzą podzielili się w jej trakcie m.in. Maciej Noga, przewodniczący Rady Nadzorczej w Grupie Pracuj oraz Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Polska.

Czytaj też: "Robotyzacja stanowisk pracy nie zmniejsza zatrudnienia"

- Już dziś istniejące technologie pomagają zautomatyzować pracę - mówi Noga. - Według danych McKinsey Institute, w ręce robotów mogłoby być oddanych aż 64 proc. czasu pracy w firmach produkcyjnych i 44 proc. działań finansistów. Większość ekspertów i pracodawców podkreśla, że śmierć części zawodów oznaczać będzie jednocześnie narodziny kolejnych.

Jak zauważa ekspert, z punktu widzenia historii nie mamy do czynienia z niczym nowym. Zawody znane naszym dziadkom już dawno odeszły w niepamięć, za to pojawiły się kolejne, w dużej mierze powstałe z uwagi na rozwój technologii.

- Nie da się ukryć, że większość z nowo powstających zawodów będzie związanych z kompetencjami cyfrowymi - podsumowuje cytowany już Noga.- Mocniej niż znajomość np. języków programowania czy obsługi maszyn, na przyszłość pracy wpływać będzie jednak zdolność korzystania z urządzeń technologicznych i nauki nowych narzędzi. Będzie też coraz mocniej rosnąć rola osób o dużych umiejętnościach miękkich, zdolnych do pracy w zespole i wymiany wiedzy z innymi profesjonalistami.www.pulshr.pl | 11-07-2020 19:42:09