Praca w marketingu nie dla każdego. Jakie kompetencje są niezbędne?


jk - 30 lip 2019 13:30


Marketing w branży FMCG to ciężki kawałek chleba. Zawód kusi, ponieważ zgodnie z obecnymi standardami rynkowymi zaliczyć go można do tych dobrze opłacanych. Nie każdy jednak sprawdzi się na tym stanowisku.

Jak wynika z badania HRK, brand manager w branży FMCG zarabia średnio od 11 do 13 tysięcy złotych brutto. Te kwoty, oprócz wykwalifikowanych pracowników, potrafią przyciągnąć niejednego laika. Tutaj sprawa się jednak komplikuje, bo wbrew powszechnej opinii, marketing nie kończy się na podstawowych umiejętnościach prowadzenia kont w social mediach, śledzeniu trendów i oglądaniu reklam.

Czytaj też: Digital marketing: Komunikacja marki staje się coraz trudniejsza

- Ta branża zmienia się szybciej niż inne. Konkretne narzędzia, portale czy strony stają się popularne z dnia na dzień i tak samo szybko przestają się liczyć. Marketingowiec codziennie uczy się czegoś nowego. To nie jest praca dla każdego, tu liczą się konkretne umiejętności, które nieustannie trzeba doskonalić – tłumaczy Jan Elbert, associate consultant z agencji doradztwa personalnego HRK.

Kompetencje analityczne

Paradoksalnie, kluczowe są zdolności analityczne, które często są bagatelizowane w tzw. „zawodach kreatywnych”. Dobry marketingowiec musi łączyć te dwie cechy – mieć głowę pełną pomysłów, a jednocześnie wykazywać się umiejętnością pracy z liczbami i to na wielu płaszczyznach.

W branży FMCG dział marketingu odpowiedzialny jest za bilans zysków i strat marki lub produktu, analizowanie raportów rynkowych (AC Nielsen, Gfk), wyciąganie z nich wniosków i wydawanie na ich podstawie rekomendacji biznesowych. Wszystko to w oparciu o ideę data-driven decision making (podejmowanie decyzji w oparciu o dane).

Jan Elbert zaznacza, że pracodawcy od zawsze bardzo skrupulatnie weryfikują kompetencje analityczne potencjalnych pracowników. Coraz częściej decydują się także na wykorzystywanie w tym celu dedykowanych narzędzi, np. testów SHL, już od poziomu stanowisk specjalistycznych.

Praca marketingowca rzadko bywa pracą w pojedynkę. (Fot. Pixabay) Praca marketingowca rzadko bywa pracą w pojedynkę. (Fot. Pixabay)

Strategiczne myślenie

Analityczny umysł i kreatywność to tylko pierwsza z wielu par pozornie sprzecznych cech, które musi posiadać marketingowiec. Kolejna dwójka to zdolność strategicznego, długofalowego myślenia połączona z umiejętnością szybkiej adaptacji i wyłapywania trendów.

W wyniku szeregu procesów – rozwoju technologicznego i globalizacji w XXI wieku - zmiany w każdej dziedzinie życia i biznesu zachodzą szybciej oraz bardziej gwałtownie. Marketingowiec musi z jednej strony stworzyć długookresową strategię działań marketingowych, a z drugiej elastycznie ją modyfikować i stale dostosowywać do dynamicznego środowiska, w którym działa.

Umiejętność pracy w zespole

Jan Elbert podkreśla, że praca marketingowca rzadko bywa pracą w pojedynkę. Dlatego niezwykle istotna jest także umiejętność współpracy. Budowanie długotrwałych relacji jest szalenie ważną kompetencją dla każdego pracownika, jednak marketingowcy w branży FMCG są prawdopodobnie jedną z najczęściej pracujących cross-funkcyjnie grup zawodowych.

Współpraca z działem research and development pod kątem możliwości przygotowania limitowanej wersji opakowania, negocjacje ze sprzedażą w kwestii wprowadzenia na sklepową półkę nowości produktowych, czy z trade marketingiem w celu zorganizowania dużej akcji promocyjnej, to chleb powszedni marketingowca.

Liczy się także zdolność zmotywowania do produktywnej współpracy pracowników z innych działów, których cele biznesowe nie zawsze pokrywają się w 100 proc. z celami marketingu.

Kultura osobista

Większość marketingowców chcących pracować w branży FMCG trafi do dużych organizacji, które pozwolą im na zdobycie solidnego warsztatu. Dlatego wśród wymienianych kompetencji nie można nie wspomnieć o wysokiej kulturze osobistej, zdolnościach komunikacyjnych, znajomości języków obcych oraz umiejętności prowadzenia merytorycznych dyskusji. Te cechy są pożądane przez pracodawców i mogą być kluczowe przy decyzjach o potencjalnym rozwoju stanowiskowym danego pracownika.

Z pewnością nie są to wszystkie umiejętności, które powinien posiadać marketingowiec z branży FMCG. Kompetencje będą różnić się w zależności od zajmowanego stanowiska, firmy czy narzędzi, którymi pracownik się posługuje. Jednak marketing to trudna i wymagająca dziedzina, w której nie każdy się odnajdzie.www.pulshr.pl | 02-07-2020 12:18:55