5 tys. pracowników transportu przejdzie wyjątkowe szkolenia


KDS - 26 lip 2019 14:20


Nawet 5 tys. pracowników transportu zbiorowego przejdzie szkolenia z zasad współpracy z osobami niepełnosprawnymi. Umowę w tej sprawie w piątek (26 lipca) podpisało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz PFRON.

- Nasze szkolenia kierujemy do trzech sektorów: transportu kolejowego, miejskiego i międzymiastowego. Będą to między innymi szkolenia dla służb technicznych i drużyn konduktorskich, pracowników przewoźników autobusowych, zakładów transportowych - wyjaśnia Marlena Maląg, prezes PFRON.

W szkoleniach weźmie udział w sumie 5 tysięcy osób. To pracownicy przewoźników tj. Arriva RP, Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Mazowieckie KM, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, PKP Intercity, PKP SKM w Trójmieście, Przewozy Regionalne, Szybka Kolej Miejska, Warszawska Kolej Dojazdowa. Przeszkolone osoby będą bezpośrednio współpracowały z osobami z niepełnosprawnościami.

- Ochrona i wsparcie osób słabszych, osób, które wymagają szczególnego wsparcia i opieki w życiu rodzinnym i zawodowym są jednym z naszych priorytetów - powiedział wiceminister Kazimierz Kuberski.

Jak dodawał jednocześnie, że priorytet jest realizowany poprzez program Dostępność Plus. - Celem projektu jest zapewnienie niezależnego życia obywatelom, szczególnie tym, którzy wymagają wsparcia, a są to osoby niepełnosprawne, osoby które mają problemy z dostępem do usług publicznych, do obiektów użyteczności publicznej.

Projekt realizowany będzie od lipca 2019 roku do marca 2023 roku w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja. Partnerami projektu są Urząd Transportu Kolejowego oraz Instytut Transportu Samochodowego. Jego wartość to ok. 9,4 mln zł. 

 www.pulshr.pl | 07-07-2020 13:23:25