Podwyżki dla pracowników medycznych coraz bliżej. Sejmowa komisja jest za


RynekZdrowia.pl/KDS - 17 lip 2019 15:43


W środę (17 lipca) sejmowa komisja zdrowia przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Jak mówiła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, która prezentowała projekt ustawy przed komisją, dotyczy on pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, zarówno wykonujących zawody medyczne jak i innych, biorących udział w wykonywaniu świadczeń. W projekcie chodzi o zmianę kwoty bazowej, która w dotychczasowej ustawie została ustalona na poziomie 3900 zł brutto na 4200 zł.

- Jakie to będzie miało znaczenie? Zgodnie z ustawą, pracownicy na dzień 1 lipca powinni mieć dokonaną podwyżkę wynagrodzeń o 20 proc. pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zdefiniowanym w ustawie, będącym iloczynem współczynnika określonego w załączniku do ustawy oraz kwoty bazowej 4200 zł - mówiła wiceminister Szczurek-Żelazko.

Zbigniew Masłowski, reprezentujący Związek Pracodawców BCC zwracał uwagę na to, że środki na podwyżki, które mają zostać pokryte ze wzrostu przychodów NFZ, nie pokryją skutków wzrostu wynagrodzeń.

- Pracodawcy pokrywają wszystkie koszty związane ze wzrostem płacy minimalnej. W przyszłym roku ma ona zwiększyć się o 200 złotych, a dodatkowa ma zostać wyłączony z niej dodatek stażowy. Przy zadłużeniu SPZOZ-ów na koniec pierwszego kwartału na poziomie 17,3 mld ogółem i 2,2 mld w zobowiązaniach wymagalnych to zadłużenie się będzie jeszcze zwiększać - mówił Masłowski.

Więcej o projekcie przeczytasz tutajwww.pulshr.pl | 20-02-2020 11:32:33