Biały Dom wszczął śledztwo ws. planów opodatkowania przez Francję firm IT


PAP/AKC - 11 lip 2019 10:27


Biały Dom ogłosił wszczęcie śledztwa ws. planowanego przez Francję obłożenia 3-proc. podatkiem krajowych przychodów dużych firm technologicznych: Google'a, Amazona, Apple'a czy Facebooka. W czwartek odbędzie się głosowanie w tej sprawie we francuskim Senacie.

Ustawa w sprawie nowego podatku musi zostać przyjęta przez Senat Republiki Francuskiej przed jej ostatecznym uchwaleniem przez parlament.

- Stany Zjednoczone są bardzo zaniepokojone tym, że podatek od usług cyfrowych, nad którym w czwartek będą głosować francuscy senatorzy, uderza w istocie w przedsiębiorstwa amerykańskie - zaznaczył w oświadczeniu opublikowanym w środę w Waszyngtonie specjalny pełnomocnik rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer.

- Prezydent zarządził, żebyśmy dokładnie zbadali skutki planowanej przez Francję legislacji, ocenili, czy jest ona dyskryminacyjna wobec naszych firm i żebyśmy też określili, czy zaważy to w jakiś sposób na dwustronnej wymianie handlowej lub ją ograniczy - wskazał dygnitarz.

Lighthizer wyjaśnił, że dochodzenie ws. francuskich planów opodatkowania gigantów technologicznych będzie się odbywać w oparciu o Rozdział 301 Ustawy o Handlu (Trade Act) z 1974 roku. Przepisy tej ustawy - przypomina Associated Press - zostały już raz wykorzystane przez administrację Trumpa, gdy w ubiegłym roku rozpoczęto śledztwo ws. chińskiego podejścia do własności intelektualnej i kradzieży technologii, co doprowadziło do obłożenia cłem importowanych do USA towarów chińskich o łącznej wartości 250 mld USA.

Czytaj też: Google obiecuje miliard dolarów na budowę domów

 

Francja zdecydowała się na wprowadzenie podatku zwanego tam "GAFA" (skrót od Google, Amazon, Facebook, Apple), gdy okazało się, że podobna propozycja rozważana w ramach Unii Europejskiej nie zyskała jednomyślnego poparcia państw członkowskich. Francuski rząd zapowiedział opodatkowanie dużych firm technologicznych jeszcze na początku marca.

Decydując się na taki krok, rząd w Paryżu liczy, że za przykładem Francji podążą w tej dziedzinie inne państwa i dzięki temu największe koncerny międzynarodowe będą płacić większe podatki tam, gdzie rzeczywiście działają, a nie tylko w tych krajach, które wybierają na siedzibę spółek ze względu na bardziej korzystne dla nich przepisy podatkowe.

Czytaj też: Amazon rekrutuje w Łodzi. Ponad 1000 miejsc pracy do obsadzenia

Francuski minister finansów Bruno Le Maire ocenił, że duże koncerny internetowe "stają się tak potężne, jak suwerenne państwa", a "służą interesom prywatnym". Dlatego - argumentował - konieczne są regulujące to przepisy. Z kolei przemysł zaawansowanych technologii ostrzega, że takie kroki spowodują podniesienie cen dla konsumentów.

Komentatorzy w Stanach Zjednoczonych wskazują, że Biały Dom może uciec się do zastosowania kroków odwetowych wobec Francji, co ze względu na wspólnotowy charakter unijnej polityki handlowej może mieć konsekwencje dla całej UE.www.pulshr.pl | 15-12-2019 13:47:17