PKN Orlen zadba o zdrowie mieszkańców Płocka i powiatu płockiego


PAP/KDS - 8 lip 2019 14:34


PKN Orlen będzie wspierał osoby zagrożone chorobami płuc i nowotworami. W poniedziałek (8 lipca) spółka podpisała z dwoma instytucjami medycznymi list intencyjny ws. kompleksowego wieloletniego planu profilaktyki i leczenia chorób płuc i nowotworów dla mieszkańców Płocka i powiatu płockiego.

- Mamy szeroko zakrojone plany, niemożliwe bez współpracy z lekarzami z powiatu płockiego - podkreślała. Na pewno tam, gdzie uda nam się wdrożyć szeroko zakrojone działania profilaktyczne, liczymy, że uda się zmniejszyć oddziaływanie złych czynników, takich jak palenie tytoniu czy niezdrowy tryb życia - dodała Jagielska.

Charakter wyzwania wymaga połączenia sił - oceniał dyrektor Centrum Onkologii Jan Walewski. Podkreślił, że takie działania wpisują się w projektowaną narodową strategię zwalczania chorób nowotworowych. Mamy szansę dokonać sprawdzenia skuteczności tej strategii, której celem jest tworzenie całościowego, narodowego program, zaczynającego się od monitorowania czynników ryzyka.

Według dyrektora Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc Stefana Wesołowskiego, efekty będą miały znacznie dłuższy horyzont niż 5 lat, na które program rozpisano. - To nie będzie tak, że się skończy. Te działania edukacyjne, prozdrowotne na tyle zmienią postawy społeczeństwa i lekarzy, że efekty będą widoczne w dużo dłuższym czasie - ocenił Wesołowski.

Jak zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, program ma przede wszystkim edukować, ale też systemowo łączyć profilaktykę, diagnozę i leczenie. - Można powiedzieć, że to program pilotażowy, który może służyć innym firmom.(...) My również, robiąc biznes, musimy jeszcze szerzej myśleć o sprawach społecznych - dodał.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podkreślał, że w Polsce mamy niezłe możliwości leczenia, ale największy problem jest w profilaktyce. - Ten projekt polega nie tylko na przeprowadzeniu badań wśród pracowników Orlenu i mieszkańców powiatu płockiego, on ma również wyjść z edukacją i kształtowaniem postaw - mówił. Jak wskazywał, poziom badań profilaktycznych musimy podnieść wielokrotnie, co należy robić edukacją i takimi akcjami. - Tę odpowiedzialność muszą wziąć na siebie wszyscy, począwszy od obywateli, ale także i pracodawcy. Zdrowy pracownik to mniej absencji i mniej kolejnych rekrutacji, kształcenia, szkolenia, itp. - zaznaczył Gadomski.

Szef sejmowej komisji energii poseł Maciej Małecki (PiS) mówił z kolei, że droga do zdrowego społeczeństwa polega nie tylko na skutecznym leczeniu i wczesnym wykrywaniu, ale też na pokazywaniu dobrych wzorów.

- Jako szef komisji patrzę na spółki, które mamy w portfelu Skarbu Państwa, ale tak naprawdę w naszym majątku narodowym, jak na lokomotywy wzrostu gospodarczego, ośrodki rozwoju, promowania innowacji, ale też na miejsca, z których muszą wychodzić impulsy, jak ten dzisiejszy. Skierowane wprost do społeczeństwa - mówił Małecki. Jak dodał, dziś część zysku PKN Orlen jest kierowana do mieszkańców. - Dobra zmiana w zarządzaniu majątkiem narodowym ma polegać nie tylko na świetnych statystykach, inwestycjach, ale na tym, żeby ludzie, którzy mieszkają wokół firmy, mogli tę dobrą zmianę zobaczyć u siebie za oknem - podkreślił Małecki.

Wiceprezydent Płocka Roman Siemiątkowski zapewniał, że miasto oczekuje konkretnych informacji, jaki mógłby być jego udział w projekcie. Zapewnił, że jest gotowe do pełnej współpracy i na pewno zaangażuje wszystkie siły i środki.www.pulshr.pl | 05-04-2020 06:06:38