Dyrektorzy białostockich szkół będą mogli wypłacić nauczycielom wyższe nagrody


PAP/AH - 19 cze 2019 17:36


Dyrektorzy białostockich szkół będą mogli wypłacić nauczycielom większe nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze – rada miasta uchwaliła stosowne zmiany w regulaminie wynagradzania w miejskiej oświacie. Władze Białegostoku zastrzegają, że nie chodzi o możliwość zapłacenia za czas strajku.

"To pozwala na elastyczność i w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta (...). Rada miasta w całej rozciągłości popiera nauczycieli, popiera ich słuszne postulaty, które mają zmierzać do poprawy edukacji i mam nadzieję, że ta uchwała umożliwi dyrektorom (szkół) wynagrodzenie i też docenienie nauczycieli, którzy bardzo ciężko pracują" - mówiła na środowej konferencji prasowej Katarzyna Kisielewska-Martyniuk (Koalicja Obywatelska), wiceprzewodnicząca Rady Miasta Białegostoku.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki przypomniał, że nagrody, czyli kwestia tego, kogo i jaką kwotą wynagrodzić, to wyłącznie domena dyrektorów szkół.

"Nie ma żadnych obaw, że nagrody nie trafią do nauczycieli, którzy w czasie strajku pracowali. Nagrody trafią pewnie do tych, którzy i pracowali, i nie pracowali. Tutaj jest pełna dowolność w tym zakresie po stronie dyrektora danej placówki oświatowej" - mówił.

"Myślę, że to jest zbyt daleko idące stwierdzenie, że to jest po to, żeby wypłacić pieniądze nauczycielom, którzy strajkowali" - tak odpowiedział na pytanie o to, czy chodzi o zrekompensowanie strajkującym pedagogom tego, że nie otrzymali części wynagrodzeń. "Za strajk się nie płaci, ale można zapłacić za inne rzeczy" - dodał zastępca prezydenta Białegostoku. Podał przykład zajęć dodatkowych. Podkreślał, że decyzja jest w gestii dyrektorów placówek oświatowych. "My jako organ prowadzący nie sugerujemy, nie proponujemy, nie nakazujemy działania w tym zakresie" - mówił.

Dyrektor departamentu edukacji białostockiego magistratu Ewa Mituła mówiła, że pieniądze na kontach szkół są. "Dyrektor ma je w swojej dyspozycji. Jego odpowiedzialnością jest to, żeby wykorzystać je w sposób zgodny z prawem (...). I o ile może organizować zajęcia dodatkowe, zwiększać dodatki motywacyjne, to fundusz nagród był w uchwale określony w sposób sztywny" - powiedziała.

Z wypowiedzi przedstawicieli magistratu wynikało, że takie nagrody nauczyciele będą mogli dostać najwcześniej na początku nowego roku szkolnego.www.pulshr.pl | 28-01-2020 21:57:23