Coraz mniej bankowców. Od kilku lat banki tną zatrudnienie


PAP/AH - 18 cze 2019 10:37


Liczba zatrudnionych w polskim sektorze bankowym spadła w ciągu roku o 3 tys. 969 osób - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Jak informuje KNF na koniec kwietnia tego roku w bankach pracowało 160 tys. 946 osób. Rok wcześniej było ich 164 tys. 915.

Z danych KNF wynika, że zatrudnienie w bankach spada systematycznie od kilku lat, bowiem jeszcze na koniec kwietnia 2011 roku w sektorze tym było zatrudnionych 177 tys. 566 pracowników.

Jak informuje KNF, w ciągu roku stopniała również liczba oddziałów działających w sieci bankowej. Na koniec kwietnia tego roku liczyła ona 6 tys. 102 oddziały. Rok wcześniej było ich 6 tys. 584, czyli o 482 więcej.

Nie we wszystkich obszarach bankowości jednak sytuacja jest taka sama. Rozwija się np. obszar digital - tutaj zapotrzebowanie na specjalistów wzrasta.

- Ostatnie lata były bardzo burzliwe w bankowości. W tej chwili sektor zmierza w kierunku konsolidacji, a liczba pracowników się kurczy. Na sytuację mają wpływ nie tylko fuzje i przejęcia, ale także digitalizacja powodująca zmniejszanie liczby oddziałów bankowych. Stanowiska wyeksponowane na klienta (biznesowego, detalicznego czy korporacyjnego) stają się więc zbędne. Najlepsi pozostają w organizacji, natomiast pracownicy, którzy nie odnaleźli się w nowej rzeczywistości, muszą pożegnać się z pracą. Mimo zwolnień, prowadzimy dla banków rekrutacje na stanowiska sprzedażowe – mówiła na początku roku w rozmowie z PulsHR.pl Dagmara Kłos, senior consultant w Antal Banking & Insurance.

Czytaj więcej: Zwalniają i... zatrudniają. Złożony obraz rynku pracy w bankowości

 www.pulshr.pl | 08-07-2020 10:20:50