Strajkują w imię równości płac


PAP/KM - 14 cze 2019 15:49


Określana przez organizatorów jako strajk kobiet publiczna całodniowa akcja na rzecz równouprawnienia płacowego objęła w piątek całą Szwajcarię. Główne demonstracje, w tym przemarsz przed siedzibą rządu i parlamentu w Bernie, odbędą się późnym popołudniem.

W ramach protestu kobiety miały zakończyć pracę wcześniej, a konkretnie o godzinie 15.24. Według związków zawodowych, o tej porze zaczyna się praca darmowa, wynikająca z płacowego uprzywilejowania mężczyzn. Jak pisze AFP, skalę społecznego odzewu na ten apel trudno przewidzieć, gdyż strajki są w Szwajcarii zjawiskiem rzadkim.

Uchwalony jeszcze w marcu manifest całej akcji zawiera poza równouprawnieniem płacowym także wiele innych postulatów. Są nimi między innymi finansowe dowartościowanie pracy w gospodarstwie domowym, ukrócenie bezkarności i bagatelizowania przemocy o charakterze seksualnym bądź seksistowskim, swobodny i bezpłatny dostęp do środków antykoncepcyjnych oraz przerywania ciąży, jak również likwidacja ukierunkowanych płciowo stereotypów w kulturze, mediach, oświacie i reklamie.www.pulshr.pl | 12-07-2020 15:28:32