Lilium stworzy w Londynie setki miejsc pracy dla inżynierów oprogramowania


AKC - 11 cze 2019 16:10


Niemiecki start-up Lilium, produkujący w pełni elektryczną, latającą taksówkę odrzutową, chce w ciągu najbliższych pięciu lat stworzyć w Londynie setki miejsc pracy w obszarze inżynierii oprogramowania - podał we wtorek dziennik "Financial Times".

Jak zauważył "Financial Times" ("FT"), informacja pojawiła się kilka tygodni po zaprezentowaniu pięcioosobowej maszyny startującej i lądującej pionowo, która może być sterowana przez pilota lub w trybie drona. Latające taksówki Lilium będą w stanie przetransportować pasażerów z Londynu do Manchesteru w niecałą godzinę - podała gazeta.

W połowie maja firma poinformowała również o usłudze przewozu osób w Stanach Zjednoczonych. Przelot z nowojorskiego lotniska im. Johna F. Kennedy'ego na Manhattan ma kosztować jednego pasażera około 70 dolarów.

Maszyna produkowana przez niemiecki start-up jest napędzana 36 silnikami odrzutowymi. Po starcie obracają się one, aby odrzutowiec mógł lecieć do przodu w sposób podobny do standardowego samolotu, wykorzystując 10 proc. energii z wielowirnikowej konstrukcji opartej na technologii stosowanej w śmigłowcach.

 

Czytaj też: Lidl z nowym centrum dystrybucyjnym i nowymi miejscami pracy

Jak zapewniają przedstawiciele Lilium, takie wykorzystanie energii pozwala maszynie pokonać problemy z zasięgiem, uważane dotychczas za główną przeszkodę dla samolotów z napędem elektrycznym. Jedno pełne ładowanie ma zapewnić maszynie zasięg 300 km, a jej prędkość maksymalna to 300 km/h.

- W naszym sektorze jesteśmy jedną z niewielu firm, które chcą zarówno produkować latające taksówki, a następnie oferować ich codzienną obsługę" - podkreślił dyrektor generalny Lilium Daniel Wiegand.

Według firmy konsultingowej Roland Berger na świecie jest obecnie ponad 100 różnych programów samolotów elektrycznych w fazie rozwoju. Największymi rywalami Lilium są m.in. Joby Aviation i Kitty Hawk, a także planowane oferty Airbusa, Boeinga i partnerem Uber Technologies firmą Bell Helicopter.

Firma produkuje własne silniki, baterie i konstrukcje kompozytowe, a do 2025 r. chce stworzyć flotę zeroemisyjnych samolotów w miastach na całym świecie, oferujących usługę przewozu osób. Maszyny mają być pięć razy szybsze niż samochód i emitować mniej hałasu niż motocykl. Jak zauważyła agencja Bloomberg, Lilium jest pierwszym elektrycznym odrzutowcem w historii, który uzyskał certyfikację.

Czytaj też: W okolicach Wrocławia powstanie fabryka firmy Siemens

W maju dyrektor generalny Lilium Daniel Wiegand poinformował, że start-up posiada obecnie 100 mln dolarów funduszy. Wśród inwestorów znaleźli się Atomico, Tencent, LGT, Freigeist i Obvious Ventures. Aby jednak wprowadzić latającą taksówkę na rynek, firma będzie musiała zebrać co najmniej taką samą kwotę oraz zwiększyć zatrudnienie o setki miejsc pracy. Obecnie w firmie pracuje 300 osób.

Zgodnie z najnowszym raportem Morgan Stanley, rynek taksówek lotniczych do 2040 r. będzie wart 1,5 mld dolarów rocznie. www.pulshr.pl | 10-07-2020 11:26:06