BGK chce dofinansować start-upy. 15 mln zł dla Podlasia


GP - 10 cze 2019 11:45


Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał w Białymstoku umowę z funduszem inwestycyjnym Bitspiration Booster. Tak rodzi się wsparcie dla podlaskich start-upów.

W ramach porozumienia Fundusz Inwestycyjny Bitspiration Booster będzie lokował swój kapitał w początkujące przedsiębiorstwa w regionie. Obejmie jednocześnie część udziałów tych firm i podzieli się z nimi zyskami i stratami. Pula przeznaczona na inwestycje wynosi prawie 15 milionów złotych. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WP), a zarządza nimi BGK.

- To ważne wydarzenie dla naszego regionu - mówi Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. Dla samorządowca nigdy wcześniej w taki sposób nie wsparto podlaskich start-upów. - Wiążemy z tym projektem duże nadzieje. Liczę, że dzięki wejściom kapitałowym w regionie rozwinie się wiele firm z dużym potencjałem. A doświadczenia, które zbierzemy w trakcie jego realizacji, pomogą nam lepiej przygotować się do kolejnego rozdania środków unijnych.

Czytaj też: Miliarder zainteresował się polskim start-upem

Dla kogo są te fundusze?

Z wejść kapitałowych mogą skorzystać trzy rodzaje start-upów - mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa działające na rynku do 5 lat, licząc od pierwszej komercyjnej sprzedaży; firmy, które dopiero wchodzą na rynek oraz podmioty w fazie seed. To przedsiębiorstwa, które mają pomysł na biznes, ale brak im kapitału, aby móc go wdrożyć. Kapitał, który wprowadza inwestor, może powiększyć budżet początkującej spółki o nawet milion złotych. W zamian inwestor obejmie do 60 proc. akcji lub udziałów firmy na okres maksymalnie 10 lat. Dzięki temu start-up zyska wsparcie mentorskie i branżowe know-how, a inwestor nie będzie angażował się w bieżące zarządzanie start-upem.

- BGK wspiera nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także małe, początkujące firmy - przypomina Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK. - Dla start-upów wejście kapitałowe to instrument, który daje konkretną szansę na dynamiczny rozwój. Właśnie dlatego bardzo nam zależało, żeby w województwie podlaskim działał silny inwestor, który wesprze je wiedzą, kontaktami biznesowymi i sporym kapitałem. Bez tych trzech czynników nawet najlepsze zespoły i pomysły mogą napotkać bariery nie do przejścia. Dzięki takim podmiotom jak Bitspiration Booster początkujące firmy lepiej poznają potrzeby ryku i szybciej dopracują swoje produkty, a to kluczowe przewagi konkurencyjne.

Wejście kapitałowe wspiera przedsiębiorczość początkujących firm, które mają utrudniony dostęp do pozyskania inwestora. Zapewniają im stałe źródło finansowania i stabilnego partnera biznesowego. Dzięki niemu firmy z innowacyjnym potencjałem sfinansują wprowadzenie nowych technologicznie produktów i usług bądź nowatorskich zmian procesów.

Obecnie instrumenty kapitałowe dla mikro, małych i średnich firm dostępne są już w województwie lubelskim. W drugiej połowie roku podobne wsparcie będzie udzielane w województwie warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim oraz zachodniopomorskim.www.pulshr.pl | 22-11-2019 23:28:40