Polki powinny zarabiać 1000 zł więcej? Ale są i dobre wieści


GP - 3 cze 2019 12:30


Nowe wyniki raportu o pracy Polek pokazują, że 64 proc. kobiet jest zadowolonych ze swojej pracy, ale różowo nie jest.

 

64 proc. kobiet ankietowanych przez Sukces Pisany Szminką jest zadowolonych ze swojej pracy, ale tylko 27 proc. w pełni satysfakcjonuje to, co robią. Ponad jedna trzecia w ogóle nie jest zadowolona z kariery zawodowej. Aż 66 proc. kobiet uważa, że ich wynagrodzenie nie jest adekwatne do kompetencji i chciałoby dostać podwyżkę w wysokości min. 1000 zł na rękę.

Diagnoza

Aż 4 miliony Polek mających od 20 do 64 lata pozostaje biernych zawodowo - wynika z raportu „Ukryty potencjał polskiego rynku pracy. Kobiety nieaktywne zawodowo” przygotowanego przez Deloitte na zlecenie Coca-Coli. Potwierdzają to ostatnie dane GUS - w 2018 r. niepracujących było 52 proc. kobiet. Dlaczego? Bo się boją, nie wierzą w swoje możliwości, nie mają dostępu do szkoleń, a często rezygnują z kariery zawodowej na rzecz rodziny.

Zarobki kontra kompetencje, (źródło: materiały prasowe/raport Satysfakcja Polek z pracy i zarobków) Zarobki kontra kompetencje, (źródło: materiały prasowe/raport Satysfakcja Polek z pracy i zarobków)

Zapytane przez Fundację Sukces Pisany Szminką kobiety wskazały bariery w rozwoju zawodowym, które sprawiają, że nie są one z niego zadowolone. Okazało się, że to zbyt niskie zarobki powodują największa frustrację - tylko 24 proc. ankietowanych określiła je jako bardzo dobrze lub dobrze pasujące do ich kompetencji.

Płace kobiet w Polsce

Nic więc dziwnego, że pytane o podwyżkę wskazują dość wysokie kwoty. 1000 zł to minimum, większość chciałaby nawet 2000 zł podwyżki na rękę. Można odczytać te liczby, jako spore.

Czytaj też: Polska to nie jest kraj dla pracujących kobiet?

Jak odpowiadają respondentki? - „Koszty życia w Polsce bardzo szybko rosną, moja wypłata za 8 godzin dziennie w pracy nie wystarcza mi i muszę być zależna od męża”. Dodatkowe 1000 zł niektórym ankietowanym umożliwiłoby samodzielne zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale żeby być usatysfakcjonowaną z zarobków chciałyby zarabiać nawet 3000 zł więcej.

Panie o swoich zarobkach, (źródło: materiały prasowe/raport Satysfakcja Polek z pracy i zarobków) Panie o swoich zarobkach, (źródło: materiały prasowe/raport Satysfakcja Polek z pracy i zarobków)

Kobiety wskazują też inne powody, dla których ich pensje miałyby pójść znacząco w górę: często pracują za najniższe ceny rynkowe albo według widełek przyjętych na zajmowanych stanowiskach zarabiają najniższą stawkę. Nawet za pracę opartą na relacjach z zarządem czy prowadzenie kluczowych projektów dla organizacji, kobiety pracują za mniejsze pieniądze niż mężczyźni na podobnych stanowiskach (60 proc. odpowiedzi). 

- Chciałabym zarabiać chociaż o 1 000 zł więcej, ponieważ jestem warta więcej niż obecnie marne 2100 zł, które otrzymuję po 20 latach pracy - mówi jedna z uczestniczek ankiety Fundacji . - Mam dużą wiedzę, doświadczenie i wysokie zaangażowanie oraz motywację, a mimo to nie mogę wykorzystać swoich talentów i możliwości w obecnej pracy.

Wydatki

Na co kobiety wydają zarobione pieniądze? Okazuje się, że ponad 42 proc. odpowiedziało, że najwięcej przeznacza na rachunki, 17 proc. na jedzenie i 10 proc. ze na dzieci. Tylko ok. 6 proc. ankietowanych najwięcej wydaje na podróże i inwestycje, a 4 proc. na rozwój zawodowy. Ubrania i dbanie o siebie znalazły się dalej w zestawieniu.

Wydatki kobiet, (źródło: materiały prasowe/raport Satysfakcja Polek z pracy i zarobków) Wydatki kobiet, (źródło: materiały prasowe/raport Satysfakcja Polek z pracy i zarobków)

- Czytając wyniki badania, miałam przed oczami kobietę z jednej strony świadomą swoich potrzeb w obszarze; pieniądz, rozwój i partnerstwo, z drugiej strony nadal poszukującą odpowiedzi - jak tym zarządzić, by coś się realnie zmieniło - i czy to ja mam tym zarządzić czy ktoś powinien to zrobić za mnie? Wydaję mi się zatem, że jesteśmy w połowie drogi. Następny krok to podjęcie konkretnych działań oraz edukacja i uświadamianie innych - naszych przełożonych, współpracowników i partnerów. - mówi Olga Kozierowska, prezes Fundacji Sukces Pisany Szminką

W którą stronę się rozwijać?

Z ankiety wyłaniają się także inne pozytywne wnioski: jedna trzecia ankietowanych kobiet korzysta ze szkoleń w miejscu pracy, a aż 92 proc. prywatnie z innych narzędzi rozwoju zawodowego. Tu prym wiodą książki (80 proc. wskazań), różnego rodzaju warsztaty oraz e-booki, podcasty i wideo. 

Część odpowiedzi pochodzi od uczestniczek bezpłatnych warsztatów prowadzonych przez Fundację w ramach programu Sukces To Ja. Oczekują one, że dzięki tym szkoleniom poznają ciekawe kobiety, które będą ich inspiracją, zdobędą kompetencje miękkie, pozbędą się lęków, nabiorą motywacji i zaczerpną przykłady, które przełożą się na samorozwój, wyższe zarobki czy zakładanie własnych biznesów.

Kariera i rozwój Polek (źródło: materiały prasowe/raport Satysfakcja Polek z pracy i zarobków) Kariera i rozwój Polek (źródło: materiały prasowe/raport Satysfakcja Polek z pracy i zarobków)www.pulshr.pl | 31-03-2020 03:36:10