Jak przygotować referencje. Oto dobry przykład


Karolina Latus CEO&Co-founder HR Embassy - 13 cze 2019 18:00


Referencje w Polsce mają niewielkie znaczenie. Dobrze wiemy jak to wygląda. Niezależnie od tego czy jesteśmy firmą świadczącą usługi, czy pracownikiem, kiedy chcemy otrzymać referencje słyszymy najczęściej od drugiej strony „napisz sobie sam, a ja Ci to podpisze”. Osoby, które lubią i chcą być odpowiedzialne za swoją pracę, za to jakie obowiązki na siebie przyjmują, powinny zadbać o pracownika kiedy odchodzi.

Karolina Latus (fot. HR Embassy) Karolina Latus (fot. HR Embassy)

Wiadomo, rozstania z firmą do miłych nie należą i atmosfera wtedy gęstnieje. Co możemy zrobić, aby utrzymać pozytywne doświadczenie lub przynajmniej załagodzić nieprzyjemny moment wręczenia wypowiedzenia?

- Według mnie jest to wręczenie - nawet razem z wypowiedzeniem (o ile nie jest to dyscyplinarka)  referencji - zdradza swój pomysł Latus. - Odnoszę wrażenie, że referencje w Polsce mają niewielkie znaczenie. Dobrze wiemy jak to wygląda. Niezależnie od tego czy jesteśmy firmą świadczącą usługi, czy pracownikiem, kiedy chcemy otrzymać referencje słyszymy najczęściej od drugiej strony „napisz sobie sam, a ja Ci to podpisze” - dodaje.

Osoby, które lubią i chcą być odpowiedzialne za swoją pracę, za to jakie obowiązki na siebie przyjmują, powinny zadbać o pracownika kiedy odchodzi - przekonuje ekspertka z HR Embassy.

- Exit interview praktykowany jest w wielu firmach, ale pomoc pracownikowi (niezależnie od tego czy my wypowiadamy umowę, czy pracownik sam decyduje o odejściu) to już inna para kaloszy - podsumowuje i podaje przykład referencji, które niedawno sama wystawiła. 

Do stworzenia tego dokumentu Latus wykorzystałam elementy raportu FACET5 (test osobowości oparty o Wielką Piątkę), który przeprowadziła pracownikowi jeszcze w trakcie trwania zatrudnienia. Pełny wzór przykładowych referencji zamieściliśmy w dziale multimedia.

-------

Autorką materiału jest Karolina Latus, CEO & Co-founder w HR Embassy, trener biznesu oraz HR business partner, headhunter, swoją wiedzą dzieli się również ze studentami podczas wykładów. 

Specjalizuje się w budowaniu działów HR, nowoczesnych metodach rekrutacji i outplacementu. Od ponad 10 lat łączy HR oraz marketing tworząc firmę szkoleniowo - consultingową HR Embassy. Od dwóch lat organizuje cykl wydarzeń “HR na Deser” skierowany do branży HRwww.pulshr.pl | 28-01-2020 01:25:25