Zakaz handlu. Niedzielne zakupy nie przeszkadzają w kwestiach wiary


PortalSpożywczy.pl/KDS - 24 maj 2019 17:27


Polacy podchodzą do kwestii wiary elastycznie, łącząc realizację obowiązku niedzielnego z zakupami w gronie najbliższych - wynika z badań przeprowadzonych przez dwie agencje badawcze - Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research i Danae.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę, która stopniowo ogranicza ilość dni w roku, kiedy możemy zrobić zakupy, miała na celu wyznaczyć Polakom dzień na spędzanie czasu z rodziną. Najnowsze wyniki badań wskazują, że robienie zakupów w te dni osobom, które miały potrzebę wybrać się do Kościoła, nie przeszkadzało w tym. 

Jak wskazują autorzy badania, przeprowadzona diagnoza społeczna wykazuje, że zakaz handlu w niedziele jest dla wielu anachronizmem w stosunku do zmian w stylu życia, elastycznych form pracy, czy własnych działalności gospodarczych - zarówno dla osób wierzących, jak i dystansujących się od nauk kościoła.

Warto przytoczyć badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, z których wynika, że zakaz handlu w niedzielę ma coraz więcej przeciwników.

- W tej chwili regulacje obowiązujące od 2019 roku negatywnie ocenia 51 proc., jeszcze w listopadzie było to 46 proc. - wskazywała pod koniec lutego 2019 prof. Dominika Maison. Jak dodawała, jednocześnie już 42 proc. Polaków deklaruje, że zamknięcie sklepów w niedziele im przeszkadza, a to o 4 punkty procentowe więcej, niż w grudniu 2018 roku. - Wyraźnie widać, że zgodnie z naszymi przewidywaniami i wynikami poprzednich edycji badania, przepisy dotyczące ograniczenia handlu, wraz z ich stopniowym zaostrzaniem, stają się dla ludzi coraz bardziej dokuczliwe - mówiła ekspertka.

Więcej o wpływie zakazu handlu na podejście do wiary i Kościoła przeczytasz tutajwww.pulshr.pl | 27-02-2020 23:57:59