Roboty w przemyśle. To nie jest przyszłość. To już się dzieje


Katarzyna Domagała-Szymonek - 31 maj 2019 6:00


Nie zastępowanie pracowników, a ich wspieranie i zwiększanie potencjału. Tak rolę robotów widzą eksperci, którzy na co dzień sami konstruują roboty lub wdrażają je w firmach, w których pracują.

Enrico Krog Iversen, CEO w OnRobot, firmie technologicznej, która niedawno otworzyła swój oddział w Polsce, nie ma wątpliwości, że musimy zacząć nieco inaczej patrzeć na roboty.

- Jeśli spojrzymy na to, czym dzisiaj jest robotyzacja, to znajdziemy ją w wielu branżach - motoryzacji, produkcji spożywczej czy budownictwie. natomiast musimy myśleć nie o tym, co dziś może nam dać robotyka, ale o tym, co da nam w przyszłości. Roboty pojawią się w każdej branży gospodarki i to w niedalekiej przyszłości. Będziemy w stanie zautomatyzować dużo więcej stanowisk pracy, niż dzieje się obecnie - podkreśla szef OnRobot.

Michał Kaźmierczak, dyrektor Biznesu Robotyki w ABB (fot. PTWP)
Michał Kaźmierczak, dyrektor Biznesu Robotyki w ABB (fot. PTWP)

Na zmianę spojrzenia na automatyzację i robotyzację zwraca uwagę również Michał Kaźmierczak, dyrektor Biznesu Robotyki w ABB. Jak zaznacza, dziś już nie wystarcza nam, że roboty to układ mechaniczny. Roboty przyszłości muszą być inteligentne i dostosowywać się do tego, co chcemy uzyskać na końcu.

Wskazuje też na ogromy potencjał, jaki w tym zakresie ma Polska. - Na 10 tysięcy pracowników w przemyśle mamy jedną z najmniejszych na świecie liczbę robotów. Ale to nasz plus, bo możemy się rozwijać - zaznacza Kaźmierczak.

Robot nie jest konkurencją

Automatyzacja miejsc pracy niesie ze sobą sporą obawę o zastąpienie pracowników robotami. Jednak - jak wskazują eksperci - obawy te nie są w pełni uzasadnione.

Obecnie w czterech zakładach firmy Velux pracuje około 4,5 tysiąca osób. Firma wiele lat temu postawiła na nowe rozwiązania technologiczne. Efekt? - To, że robotyzujemy stanowiska pracy w naszej firmie, nie wpływa negatywnie na poziom zatrudnienia. Cały czas poszukujemy nowych pracowników - mówi Jacek Siwiński, prezes Velux Polska.www.pulshr.pl | 01-10-2020 18:41:25