Zrównoważony rozwój w strategiach firm: To się opłaca!


Małgorzata Kamińska - 18 maj 2019 6:00


BlackRock, największy fundusz inwestycyjny na świecie, postanowił, że nie będzie finansował firm, które nie wspierają interesów społecznych i nie kreują dodatnich wartości dla społeczeństwa. Czy firmy mają zatem inny wybór niż realizowanie celów zrównoważonego rozwoju? Raczej nie. Szczególnie, że oczekują tego nie tylko inwestorzy, banki czy klienci, ale również młodzież deklarująca, że nie będzie pracowała dla firmy, która nie podchodzi do tematu na poważnie.

 

Dziś rozwijamy się kosztem naszych prawnuków

Zrównoważony rozwój to bardzo chodliwy temat. Świat się zmienia, zmienia się społeczeństwo, jego oczekiwania w kwestii odpowiedzialności biznesu oraz działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.  

Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska.
Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska.

– Zrównoważony rozwój to nie jest tylko moda. To konkretne oczekiwania społeczeństwa, inwestorów i końcowych klientów. O tym, jak bardzo ważny jest to temat świadczą działania funduszy inwestycyjnych, szczególnie tych anglosaskich. W tym roku Larry Finn, CEO największego na świecie funduszu BlackRock, zadeklarował, że fundusz nie będzie inwestował w firmy, które nie wspierają interesów społecznych i nie kreują dodatnich wartości dla społeczeństwa. Do tej pory instytucjom finansowym zależało głównie na zysku. Obecnie zysk nadal pozostaje ważnym celem w biznesie, ale wartość dodatnia dla społeczeństwa również bardzo się liczy. Firmy muszą to zaakceptować i uwzględniać takie założenia w swoich strategiach. W BASF tworzymy chemię dla zrównoważonej przyszłości – mówiła Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska.

Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen, zwrócił uwagę, że zanim zaczniemy zagłębiać się w temat zrównoważonego rozwoju, musimy sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie: jak działa dzisiejsze społeczeństwo?www.pulshr.pl | 25-09-2020 14:38:57