Poczta Polska rekrutuje. Potrzebni nie tylko listonosze


KDS - 16 maj 2019 15:43


Kierowcy, listonosze, pracownicy obsługi klienta czy przedstawiciele handlowi. Między innymi na takie stanowiska Poczta Polska cały czas poszukuje kandydatów do pracy. Firma tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku zatrudniła 3,2 tys. nowych pracowników.

Tylko w pierwszym kwartale 2019 roku Poczta Polska zatrudniła 3,2 tys. pracowników na nowo utworzone miejsca pracy, a także uzupełniając wakaty po pracownikach odchodzących, przebywających na długotrwałych zwolnieniach, urlopach rodzicielskich czy wychowawczych.  W tym czasie wpłynęło do nich blisko 38 tys. aplikacji od osób zainteresowanych pracą w Poczcie Polskiej.

- Przeprowadzone wśród naszych pracowników badania dowodzą, że postrzegani jesteśmy jako firma stabilna, zatrudniająca na umowę o pracę, regularnie wypłacająca wynagrodzenie oraz oferująca pracownikom szereg udogodnień - mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Jak dodaje, panie szczególnie cenią sobie miłą atmosferę w pracy, wolne weekendy oraz stałe godziny pracy, zaś dla panów ważna jest stabilizacja finansowa oraz bezpieczeństwo pracy.

Wynagrodzenie w Poczcie Polskiej

Obecnie wynagrodzenie zasadnicze brutto po 3 miesiącach okresu próbnego dla pracownika PP nie może być niższe niż 2500 zł. Jest też pakiet socjalny, w który wchodzi m.in. dodatek stażowy, premia roczna (tzw. trzynastą pensję), nagrody w konkursach wewnętrznych, uprawniających do dodatkowych świadczeń finansowych czy możliwość korzystania z Funduszu Socjalnego.

- Mediana wynagrodzeń całkowitych po ostatniej podwyżce dla listonoszy wynosi 3699 zł, a średnie wynagrodzenie całkowite wraz z nadgodzinami, nagrodą jubileuszową i premią roczną wynosi 3776 zł - wylicza Siwek.

Na liście pozostałych benefitów znajdziemy dofinansowanie do wypoczynku dla pracowników oraz członków ich rodzin, a także pożyczki na preferencyjnych zasadach. Spółka oferuje ponadto możliwość korzystania z grupowego ubezpieczenia na życie oraz pakietu medycznego, dofinansowanie do karty Multisport oraz możliwość skorzystania z pocztowej bazy ośrodków wczasowych i pokoi gościnnych.

Obecnie firma poszukuje pracowników na ponad 50 stanowisk pracy w całej Polsce. To m.in. kierowcy, listonosze, pracownicy obsługi klienta czy przedstawiciele handlowi. Do składania CV zachęca również osoby niepełnosprawne. Teraz w firmie pracuje dokładnie 1630 osób z orzeczoną niepełnosprawnością. Stanowią oni około 2 proc. wszystkich pracowników PP.

Walka o podwyżki

Jednak warto przypomnieć, że w firmie trwa właśnie spór o wysokość wynagrodzeń. W zeszłym tygodniu związki zawodowe zakończyły tygodniowy protest pod hasłem "Żółta kartka dla zarządu". Związkowcy alarmują, że niskie wynagrodzenie nie zachęca do pracy w spółce, dlatego pracownicy są obciążeni pracą. To odbija się na jakości świadczonych przez nich usług. Domagają się podwyżek wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników o 500 zł brutto.

- Nasze zarobki są nieadekwatne do ciężkiej pracy. Osoby rozpoczynające pracę dostają mniej niż 2 tys. na rękę - mówi Danuta Dyszy, przewodnicząca Organizacji Podzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej w Chorzowie.

Jeśli nie uda się dojść w tej kwestii do porozumienia, związkowcy zapowiadają na początku czerwca manifestację w Warszawie.

Sporo kontrowersji wzbudził również pomysł przedstawicielki innego związku zawodowego działającego w spółce skarbu państwa. Maria Matysek, należąca do Związku Zawodowego Kierowców i Pracowników Poczty Polskiej. Złożyła w Sejmie petycję, w której wnioskuje o przyznanie pracownikom PP minimum 500 zł świadczenia ze Skarbu Państwa. Wsparcie nie trafiałoby do członków rady nadzorczej, zarządu oraz do osób sprawujących w PP funkcje kierownicze (z wyłączeniem osób, które zarabiają mniej niż 5 tys. zł).

- Poczta Polska jest największym w kraju pracodawcą. Zarazem jednak wszyscy pocztowcy mówią (...), że są sfrustrowani i bezsilni. Za swoje zaangażowanie w wykonywanie pracy otrzymują lekceważenie. Z lata poświęcenia, jakie oddają przedsiębiorstwu chcą godnego wynagrodzenia. Wszyscy dostają podwyżki, są wprowadzane rożne programy z + i tylko pocztowcy zarabiają ciągle tam samo mało - pisze autorka petycji.www.pulshr.pl | 18-09-2019 20:54:33