Jak w gąszczu rekrutacji wyłapać talenty? Tych cech powinni szukać rekruterzy


KDS - 16 maj 2019 15:54


Wyłapanie podczas rekrutacji HIPO, czyli osoby o wysokim potencjale, która może zapewnić firmie wiele korzyści, nie jest łatwe. Amerykański psycholog dr Robert Hogan wskazał cechy osobowości, na które należy zwrócić uwagę podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Według dr Hogana osobowość HIPO jako człowieka sukcesu definiują 3 wymiary. Ma świadomość, jak zarządzać własną karierą i być dobrym pracownikiem danej firmy, wyróżnia się na tle innych pracowników i jest postrzegany jako lider oraz potrafi zbudować zespół, który będzie osiągał ponadprzeciętne rezultaty (zyski dla firmy). Skuteczność przywództwa polega zatem na umiejętności skutecznego kierowania zespołami w celu osiągania satysfakcjonujących wyników.

Czytaj więcej: Dr Michał Kaźmierski: Złym szefom będzie jeszcze trudniej utrzymać pracowników

 - Osobowość lidera wpływa w 17-24 procentach na wynik finansowy firmy. Podobnie jak dr Hogan uważamy, że prawdziwych liderów można porównać do najlepszych trenerów sportowych na świecie. Dobry przywódca potrafi stworzyć i odpowiednio zarządzać zespołem tak, aby osiągać bardzo dobre wyniki. Jest dobrym i odpowiedzialnym strategiem. Umie wykorzystać nadarzające się szanse, jak również zachować spokój nawet w trudnych sytuacjach. Według dr Hogana kluczowe cechy, które powinien posiadać prawdziwy lider, to szczerość, sprawiedliwość w ocenianiu, kompetencje i świadomość podejmowanych decyzji - mówi Magdalena Nowacka, senior consultant w Assessment Systems Poland, firmie, która jest przedstawicielem Metody Hogana w Europie Środkowo-Wschodniej.

Metoda Hogana pozwala przewidzieć, w jakiej organizacji i na jakim stanowisku osoba badana będzie odnosiła sukcesy, pokazuje jej wartości i preferencje, a także wskazuje, jaką kulturę organizacyjną będzie wokół siebie tworzyć. Bada również tzw. "ciemną stronę mocy", czyli wszystko to, co utrudnia danej osobie rozwój kariery zawodowej, ponieważ aż 90 proc. menedżerów przed zbadaniem ich w ten sposób nie było świadomych swoich zachowań, które przeszkadzają im w osiąganiu sukcesów w przyszłości.

Polska a talenty

Polska coraz gorzej wypada pod względem atrakcyjności dla rozwoju i pozyskiwania utalentowanych pracowników. W ostatnim rankingu Global Talent Competitiveness Index nasz kraj spadł o trzy pozycje i przegrywa nawet z innym krajami z regionu, gdzie warunki historyczne, ekonomiczne i społeczne są zbliżone do polskich. Obecnie zajmujemy 42. miejsce wśród 125 przebadanych krajów. W ubiegłym roku nasz kraj znajdował się trzy pozycje wyżej, na 39. pozycji.

- Polska spada w rankingu drugi rok z rzędu. To niewielkie różnice – w 2017 roku byliśmy na 38. pozycji, rok później na 39, a teraz na 42. – wskazują jednak na niekorzystny trend. Trzeba pamiętać, że w gospodarce zmiana jest procesem permanentnym. Płynące dziś z gospodarki dobre dane makroekonomiczne nie mogą nas usypiać, ponieważ nasze dzisiejsze przewagi mogą być nieaktualne za kilka lat - tłumaczy Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Polska.www.pulshr.pl | 05-12-2019 20:35:10