92 proc. z nas ma stworzone CV. Nie wszyscy jednak aktualne


KDS - 16 maj 2019 12:10


Dla uczestników rynku pracy posiadanie CV jest oczywistością. Natomiast już systematyczne aktualizowanie w nim informacji o doświadczeniu i kwalifikacjach, raczej nie. Takie wnioski płyną z najnowszego badania Pracuj.pl.

- Świat pracy się zmienia. Jak zwracają uwagę eksperci, kandydaci i rekruterzy coraz chętniej korzystają z nowych aplikacji czy programów wspomagających zarządzanie pracą. Technologie nie pozostają bez wpływu na rekrutację - mówi Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl. - A jednak coś w świecie HR pozostaje niezmienne - istotna rola curriculum vitae - zaznacza.

Jak dodaje, życiorys kandydata jest jednym z filarów procesu rekrutacyjnego w większości branż i specjalizacji. Zawartość CV, sposób jego prezentacji i trafne dopasowanie naszych umiejętności do potrzeb rekrutera decyduje w wielu przypadkach o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną.

CV, czyli rzecz oczywista, ale...

Z raportu wynika, że choć niemal każdy badany posiadał CV, to na tym polu widać różnice pod względem np. poszczególnych grup wiekowych czy osób na różnych szczeblach edukacji.

Posiadanie CV najczęściej deklarują osoby z wyższym wykształceniem (97 proc.) i po pierwszych doświadczeniach na rynku pracy (96 proc. w wieku 25-34 lat). Najrzadziej – dorośli z wykształceniem  podstawowym lub gimnazjalnym (74 proc.) oraz osoby w średnim wieku (89 proc. osób w wieku 45-54 lat).

Natomiast badani przyznali, że zdecydowanie rzadziej pamiętają o aktualizowaniu danych, jakie w nim zamieścili. Eksperci Grupy Pracuj wskazują, że czas od ostatniej aktualizacji CV dobrze pokazuje aktywność zawodową i etapy karier różnych grup badanych.

W ciągu ostatniego roku swoje CV aktualizowało aż 86 proc. respondentów w wieku 18-24 lat, ale już tylko co czwarty (23 proc.) w wieku 55+. Największą aktywnością przy aktualizacji życiorysu wykazują się osoby na niższych stanowiskach – w ciągu 12 miesięcy od badania przygotowywało go wśród badanych 81 proc. stażystów i 58 proc. młodszych specjalistów, a tylko 37 proc. specjalistów i 27  proc. dyrektorów.

Autorzy badania zapytali również, co składania nas do odświeżania danych w CV. Główną motywacją są kluczowe zmiany zawodowe. Najczęściej wskazywane były więc poszukiwania pracy – 43 proc. badanych. Niewiele mniej, bo 40 proc. robi to po zmianie pracy. Mniej systematycznie podchodzimy do aktualizacji informacji o kursach i certyfikacjach – swoje CV odświeża po nich 21 proc. badanych. Jeszcze mniejsza grupa decyduje się na to po otrzymaniu awansu (13 proc.), zakończeniu kolejnych studiów czy po udziale w ważnych konferencjach.

Wiele ofert, jedno CV

Nie każda oferta jest warta zmian w CV – tak przynajmniej twierdzą specjaliści badani przez Pracuj.pl. Najczęściej modyfikują oni życiorys, gdy ogłoszenie ich szczególnie interesuje. 1/3 nigdy go nie zmienia. Jednak - jak wskazują wyniki badania - gdy już personalizują dokument, za najbardziej przykuwające uwagę rekrutera uważają odpowiedni układ i kolejność jego sekcji, a na trzecim miejscu – zdjęcie.

Badanie pokazało również, że w kwestii zmiany treści CV w zależności od oferty pracy, na którą aplikują, respondenci Pracuj.pl dzielą się na trzy grupy dość podobne pod względem wielkości – osoby zawsze personalizujące treść życiorysu, robiące to od czasu do czasu i nigdy nie zmieniające jego zawartości.

Ogółem 2 na 3 badanych stara się przynajmniej czasem zmieniać treść CV pod konkretną ofertę. Wyraźnie częściej decydują się na to specjaliści (75 proc. – zawsze lub dla szczególnych ogłoszeń) niż pracownicy fizyczni (58 proc.). 

- Badani są podzieleni pod względem oceny, czy warto wyróżniać swoje CV, czy też stosować sprawdzone szablony. Natomiast w opinii rekruterów życiorys powinien być dostosowany do specyfiki branży (np. stonowany dla prawnika a bardziej kreatywny dla osoby z marketingu) i obowiązków związanych z konkretnym stanowiskiem. Jednak w tak rozumianej personalizacji najczęściej 
nie chodzi o szalone pomysły – tylko o czytelność i jasny układ dokumentu, zgodny z poszukiwanymi przez rekruterów informacjami - Agata Dzierlińska HR biznes partner w Grupie Pracuj.

Ważne punkty w CV

Autorzy badania zapytali również o sposób przygotowywania CV. W tej kwestii badani są mocno podzieleni. 54 proc. badanych myśląc o dokumencie, który przyniesie większy sukces w przyciąganiu uwagi pracodawcy, skłania się ku tworzeniu życiorysu według określonych schematów, wygodnych dla rekruterów. Jednak niewiele mniej, bo 46 proc. uważa, że CV inne niż pozostałe zwiększa prawdopodobieństwo, że rekruter zwróci na nas uwagę. 

Badacze zapytali także o to, jakie elementy graficzne CV są według badanych szczególnie istotne, by się wyróżnić przed rekruterem. Najczęściej wskazywane były: układ dokumentu (59 proc.), kolejność jego sekcji (54 proc.) oraz zdjęcie (49 proc.). Zdecydowanie rzadziej badani wskazywali np. rozmiar (28 proc.) czy rodzaj czcionki (27 proc.).

- Dla niektórych grup specjalistów napisanie CV może się wydawać oczywistością. Jednak stworzenie życiorysu potrafi być dużym wyzwaniem np. dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy lub na niego wracają. Według badań Pracuj.pl to właśnie one najczęściej wiążą tworzenie CV z negatywnymi emocjami - podsumowuje Dzierlińska. 

Warto przypomnieć, że Grupa Pracuj niedawno uruchomiła nowe narzędzie dla kandydatów do pracy, które ma pomóc im zminimalizować liczbę pojawiających się w tym ważnym dokumencie błędów. Tym samym podnieść ich szanse na znalezienie pracy. Takie możliwości ma dawać kreator CV.

- Te podstawowe błędy potrafią czasem „ukryć” przed rekruterem nawet najlepiej dopasowanych kandydatów. Zwłaszcza, gdy rekruter ma do czynienia z setkami CV na jedno stanowisko i ograniczonym czasem na ich przeczytanie - opowiada Olga Sielska, marketing owner Kreatora CV w Grupie Pracuj.

Wzorcowe CV, czyli jakie?

W branży przeważają jednak głosy za personalizowaniem CV. To sprawia, że HR-owiec ma wrażenie, że trafił na idealnego kandydata.

- Wysyłając CV do sześciu różnych firm, powinniśmy mieć sześć różnych wersji CV. Dokumenty mogą różnić się drobiazgami, ale to one mogą zaważyć o zatrudnieniu – przekonuje Aleksandra Pocheć, ekspertka międzynarodowego serwisu pracy MonsterPolska.pl.

Wytycznych odnośnie nowoczesnego CV jest więcej. 

Wzorcowe zdjęcie to takie legitymacyjne, można dodać popularny, biznesowy kadr, choć zdarzają się i takie w formie selfie.

W drugiej linii dokumentu, pod zdjęciem i danymi kontaktowymi, powinien znaleźć się krótki opis. W tych kilku zdaniach należy zawrzeć informacje, w których podkreślimy swoje zalety jako pracownika.

Jak przekonują eksperci, nie należy się bać również eksponowania ważnych haseł w treści CV. Na pogrubienie zasługują poszczególne wyrażenia we wspomnianym opisie, ale także słowa-klucze w części opisującej nasze doświadczenie.

Więcej: Nowoczesne CV. Co pisać, a czego lepiej unikać?www.pulshr.pl | 25-05-2020 04:26:53