Rekrutacja na trudnym rynku pracy nie zawsze zgodna z przepisami. To błąd. Również wizerunkowy


KDS - 15 maj 2019 17:26


Walka o pracowników staje się coraz bardziej zacięta i dotyczy niemal wszystkich branż. W tej walce stosuje się wiele różnych narzędzi i strategii. Nie zawsze procedury rekrutacyjne przeprowadza się zgodnie z obowiązującymi przepisami - wskazuje Michał Lisawa, adwokat specjalizujący się w zagadnieniach rynku pracy z Baker McKenzie.

Klienci kancelarii, którą reprezentuje Lisawa, przyznają, że z racji sytuacji na rynku pracy, oni sami w firmach pracują w procesie ciągłej rekrutacji. Bowiem mała liczba bezrobotnych to nie tylko trudności ze znalezieniem pracowników, ale również powód do zwiększonej rotacji. Dlatego walka o pracowników staje się coraz bardziej zacięta, a to nie zawsze sprzyja przestrzeganiu przepisów prawa.

- Znając ten stan rzeczy, trzeba pamiętać, że dziś rekrutacja pracowników jest wyjątkowo obostrzona. Mówię tu między innymi o przepisach o ochronie danych osobowych, czyli RODO - wyjaśnia Lisawa.

Jego zdaniem takie zachowanie może nie tylko sprowadzić na firmę kłopoty w kwestii regulacji prawnych, ale również negatywnie wpłynąć na jej wizerunek. - Już na etapie rekrutacyjnym jednym z podstawowych sposobów pozytywnego pokazywania siebie jako pracodawcy jest przestrzeganie wszystkich przepisów i niepozostawianie wątpliwości, że jesteśmy organizacją, która spełnia wszystkie wymogi prawne - przekonuje adwokat.

Przypomina też, że nowe przepisy zwiększają listę obszarów, w których pracodawcy będą musieli dokładać wydatków. To m.in. Pracownicze Plany Kapitałowe. - Ich wejście w życie spowoduje, że budżety firm związane z pracownikami będą musiały pójść w górę. Co nie zagwarantuje bezpośredniego przełożenia na korzyść dla firmy - podsumowuje.

- Pamiętajmy o zgodności prawnej przy prowadzeniu procesów hr-owych. Na dłuższą metę to się opłaci - zapewnia.

Artykuł powstał w ramach debaty "Trendy na rynku pracy" zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.www.pulshr.pl | 23-08-2019 12:48:21