Prawo podatkowe wciąż doskwiera przedsiębiorcom


Adam Sofuł - 15 maj 2019 16:35


Konstytucja dla biznesu usunęła wiele barier wobec małych i średnich firm, ale przedsiębiorcom wciąż doskwiera niestabilne i często zbyt represyjne prawo podatkowe – to jeden z wniosków z debaty „Rok funkcjonowania Konstytucji Biznesu z perspektywy sektora MŚP” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Kwestie podatkowe to jedna z największych barier biznesu - stwierdził podczas dyskusji prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Jak ocenia, obszarem, w którym najtrudniej będzie wdrożyć w życie Konstytucję dla biznesu będą organa podatkowe.

- Cała administracji często nie przestrzega przepisów prawa - stwierdził szef KRDP.

Jego zdaniem przykładem takiego działania mogłyby być wezwania dla uczestników uroczystości weselnych, by złożyli wyjaśnienia w kwestii np. faktury za opłacenia zespołu muzycznego.

- To było klasyczne przekroczenie uprawnień, by żądać takich informacji od nowożeńców. Potrzebne jest kompletna zmiana podejścia do spraw podatkowych - stwierdził Mariański.

Podatki to nie jedyna bolączka przedsiębiorców.

- Przedsiębiorcy działają nie tylko na styku z urzędem skarbowym, ale także szeroko pojętą administracją i tam często pojawiają się kolejne bariery. Np. prawo budowlane - rozbudowa zakładu może zamienić w drogę przez mękę - powiedział Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics.

- Mamy podmioty za granicą, więc możemy porównywać warunki prowadzenie biznesu z sytuacją w Polsce. Są oczywiście miejsca, gdzie jest gorzej, ale w sumie wypadamy słabo. Np. w Bułgarii spółkę można założyć w trzy dni - zaznaczył.

Artykuł powstał podczas debaty "Rok funkcjonowania Konstytucji Biznesu z perspektywy sektora MŚP" odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.www.pulshr.pl | 31-05-2020 12:54:10