Prezes Velux Polska: Robotyzacja stanowisk pracy nie zmniejsza zatrudnienia


KDS - 14 maj 2019 13:46


To, że robotyzujemy stanowiska pracy w naszej firmie nie wpływa negatywnie na poziom zatrudnienia. Cały czas poszukujemy nowych pracowników - mówi Jacek Siwiński, prezes Velux Polska. Wskazuje jednak na pewien problem.

Jak podkreśla Jacek Siwiński, w produkcji materiałów budowlanych w sektorze stolarki okiennej, o robotyzacji można mówić od kilku lat. 

- Podczas pierwszych prób robotyzacji w naszej firmie nie wszystkie projekty sprawdzały się. Musieliśmy z nich rezygnować, ale dzięki tej praktyce wiele się nauczyliśmy. Teraz nasze inwestycje w ten segment zwracają się w ciągu dwóch, maksymalnie trzech lat, co więcej robotyzacja stanowisk pracy nie zmniejsza zatrudnienia. Cały czas poszukujemy nowych pracowników - podkreśla prezes Siwiński.

Przyznaje też, że współpraca między pracownikami a robotami jest jak najbardziej oczekiwana i przebiega bardzo sprawnie, natomiast, to co stanowi wyzwanie, to znalezienie pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami.

Mówiąc o zastosowaniu robotów w branży wskazuje m.in. na wykonywanie przez roboty zdań spawaczy czy tynkarzy. Przekonuje też, że to dopiero początek. - Na świecie są roboty, które działają na całym placu budowy. W Chinach powstał pierwszy dom, który został wydrukowany w technologii 3D. Do jego budowy wystarczyło 45 dni. To zwiastun nowych czasów - podkreśla prezes Veluxa. 

Dodaje, że w pierwszym etapie rewolucji przemysłowej mówiliśmy o robotach wykonujących proste czynności, a teraz potrzebujemy robotów inteligentnych, które potrafią się dostosowywać.

Pytany z kolei o koboty, czyli roboty współpracujące z ludźmi, podkreśla, że ich elastyczność i możliwość szybkiego dostosowania do potrzeb pracowników sprawdzi się w budownictwie.

Artykuł powstał podczas debaty "Roboty w przemyśle" zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.www.pulshr.pl | 03-06-2020 02:47:27