Harm reduction? Trzeba dostosować komunikację do poszczególnych pokoleń


jk - 13 maj 2019 17:56


Programy harm reduction musimy przełożyć na języki poszczególnych pokoleń. Tylko wtedy, gdy znajdziemy sposób na dotarcie do nich, działania mogą zakończyć się powodzeniem - zaznacza Dorota M. Fal z Polskiej Izby Ubezpieczeń.


Zdrowie publiczne to wyzwanie dla wszystkich stron - dla rządu, biznesu prywatnego i opieki zdrowotnej. Jak tłumaczy Dorota M. Fal, ekspert ds. ubezpieczeń zdrowotnych z Polskiej Izby Ubezpieczeń, trzeba podjąć wszelkie działania, które poprawią sytuację zdrowotną Polaków. By jednak były one skuteczne, musimy być realistami.

- Powinniśmy koncentrować się na działaniach, które w jakimś stopniu pozwolą poprawić zdrowie populacji. Jednym z tego typu rozwiązań jest harm redutction, czyli zmniejszanie ryzyka wniesionego przez ludzi. Jeśli działania sprawią, że dana osoba będzie zdrowsza, a tym samym ryzyko zachorowania zmniejszy się, to warto je podjąć – komentuje Fal.

Warto pochylić się nad tą kwestią, zwłaszcza, że może nie być lepiej. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychiatrycznego uważa, że slow life (życie w zwolnionym tempie – red.) nie będzie trendem wśród nastolatków.

Wśród nastolatków przyczyną przedwczesnych zgonów nie są wypadki, ale samobójstwa. Tempo rozwoju jest opłacane naszym zdrowiem. Fala samobójstw rośnie i nadal będzie – na ten scenariusz musimy się przygotować – wyjaśnia Bartosz Łoza. – Problemy emocjonalne będą rozwiązywane różnymi sposobami, np. paleniem papierosów – dodaje.

Tutaj kluczową rolę odgrywa komunikacja – do każdej grupy trzeba dostosować styl komunikacji.

Programy harm reduction musimy przełożyć na języki poszczególnych pokoleń. Tylko wtedy, gdy znajdziemy sposób na dotarcie do nich, działania mogą zakończyć się powodzeniem - podsumowuje Dorota Fal.

Tekst powstał podczas panelu dyskusyjnego „Harm reduction – z najmniejszą szkodą”, który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.www.pulshr.pl | 27-09-2020 15:44:29