Zdrowy styl życia? Zakazy nie pomogą


jk - 13 maj 2019 15:06


Zakazy nie zmienią stylu życia ludzi i nie poprawią ich stanu zdrowia. Lepiej wypracować zachowania i zbudować zwyczaje, które zmniejszą ekspozycje na ryzyko.

Jak wskazuje Dorota M. Fal, ekspert ds. ubezpieczeń zdrowotnych z Polskiej Izby Ubezpieczeń, każdy, kto wnosi wartość dodaną do edukacji w obszarze zdrowotnym, powinien to robić. Tak też działają podmioty z sektora ubezpieczeń.

- Ubezpieczalnie oceniają, jakie ryzyko wnosi dany uczestnik danej grupy, niezależnie od jej wielkości. Oceniamy grupowe ryzyko – nie pytamy każdego klienta o preferencje zdrowotne tj. palenie czy o genetykę. Zatem jako ubezpieczyciel jesteśmy zainteresowani tym, aby nasi klienci tworzyli grupę jak najzdrowszą. Nie może jednak jej idealizować – mówi Fal.

Dorota Fal zaznacza, że zakazy nie sprawdzają się. Lepiej wypracować zachowania i zbudować zwyczaje, które zmniejszą ekspozycje na ryzyko. Wszelkie edukacyjne kroki wspierające klienta, związane z potencjalnym zmniejszenie składki ma sens.

Również Filip M. Szymański z I Katedry i Kliniki Kardiologii w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym podkreśla, że zakazy nie działają, bo są niezrozumiałe dla pacjenta.

- Najlepszą opcją byłoby, gdyby pacjent po zawale nie palił. Jeśli jednak widzę, że tego nie zrobi, to mogę spróbować go przekonać i zaproponować udanie się do poradni w celu pozyskania wsparcia. Gdy jednak widzę, że nic nie jest w stanie go przekonać, wówczas jako lekarz muszę pokazać pacjentowi alternatywę mniejszego zła komentuje.

Tekst powstał podczas panelu dyskusyjnego „Harm reduction – z najmniejszą szkodą”, który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.www.pulshr.pl | 18-09-2020 12:59:28