Jarosław Gowin: Bez dobrze przemyślanej edukacji możemy przegrać bitwę


Paweł Szygulski - 13 maj 2019 13:31


- Nie powinniśmy się bać rozwoju nowych technologii, tylko ich niewłaściwego wykorzystania - podkreśla wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- W świecie, który stechnologizował się tak bardzo, że zapomnieliśmy, jak wygląda ogłoszenie prasowe, nadal o sukcesie decydują kompetencje, które czasem trudno wykształcić w normalnym procesie edukacji - powiedział wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin 

Jego zdaniem przy szybkim rozwoju nowych technologii takich jak, sztuczna inteligencja czy robotyka, nadal kluczowe są kompetencje ludzkie do rozwiązywania problemów. Choć są one nabywane w różny sposób, to ważną rolę odgrywa w tym procesie system edukacji.

- Bez dobrze przemyślanej i opartej na wartościach edukacji możemy przegrać bitwę o ludzkość - podkreślił wicepremier.

Jak dodał, rozwojowi nowych technologii towarzyszy bowiem ryzyko, że nie będą one wykorzystywane w niewłaściwych celach.

- W efektywności wykorzystania technologii, innowacji, tkwi pewna pułapka. Możemy zapomnieć o tym, w jakim celu zostały stworzone - przestrzegł Jarosław Gowin. - Mamy dzięki nim żyć lepiej, a nie stawać się ich niewolnikami.

Jak konkludował, to nie technologie same w sobie mogą być zagrożeniem, co ludzie, którzy w nieodpowiedni sposób z nich korzystają.

Artykuł powstał na bazie debaty pt. "Roboty wśród nas. Technologie i społeczeństwo” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.www.pulshr.pl | 31-05-2020 11:13:44