Presja płacowa w handlu nie odpuszcza. Kasjerzy chcą podwyżek


DlaHandlu.pl/KDS - 29 kwi 2019 17:13


Aż 90 proc. kasjerów oczekuje od swojego pracodawcy podniesienia wynagrodzenia. Prawie połowa z nich mówi o wzroście w wysokości 10 proc., a niecałe 40 proc. wskazuje na 15 proc. podwyżkę. Tylko 2 proc. badanych zdecydowanie nie myśli o wyższych zarobkach.

Tylko 2 proc. respondentów zdecydowanie nie oczekuje podwyżki od swojego pracodawcy. Zdaniem Elżbiety Jakubowskiej, przewodniczącej NSZZ „Solidarność” przy TESCO, ten mały odsetek pokazuje, że większość kasjerów i kasjerek zna już swoją wartość na rynku pracy. Osoby zatrudnione w sieciach handlowych doskonale wiedzą o tym, że pracodawcom brakuje obecnie wykwalifikowanych pracowników. Tym samym coraz bardziej siebie cenią.

- W tym nikłym odsetku mogą być np. kasjerzy, którzy nie wiążą z obecną pracą przyszłości. Być może szukają innych ofert i dlatego zdecydowanie nie oczekują podwyżek. Nie dziwi mnie to, że tak mało jest tego typu deklaracji. Generalnie niewielu ludzi ma nieduże potrzeby i naprawdę cieszy się z otrzymywanej pensji, bez względu na jej wysokość - komentuje Hubert Majkowski, country manager z Hiper-Com Poland.

Z badania wynika, że aż 90 proc. badanych oczekuje podwyżek. Najwięcej osób wskazuje na wzrost wynagrodzeń o 10 proc.. Nieco mniej mówi o 15 proc.. A najmniej respondentów podaje 5 proc..

Marcin Lenkiewicz, wiceprezes Grupy Mobilnej Qpony-Blix, wyjaśnia, że najwięcej kasjerów wskazuje 10 proc. podwyżki, ponieważ byłby to dla nich odczuwalny zastrzyk gotówki. - Pracownicy mogą mieć poczucie, że sieci handlowe stać na taki dodatkowy wydatek. 5 proc. nie wzbogaciłoby specjalnie domowego budżetu, a 15 proc. wydaje się mało prawdopodobne do uzyskania - uważa Lenkiewicz.

Jak wynika z raportu Pracuj.pl "Kasjer na rynku pracy. Zarobki, rozwój i oczekiwania", przeciętne miesięczne wynagrodzenie na stanowisku kasjera wynosi 2000 zł netto. Najlepiej opłacani otrzymują pensje o blisko połowę wyższe - wynoszące 2900 zł netto. Dla porównania, przeciętna pensja kierownika sklepu spożywczego to 4600 zł netto.

Więcej o oczekiwaniach kasjerów przeczytasz tutajwww.pulshr.pl | 31-05-2020 06:15:03