500+ dla pracowników Poczty Polskiej? Petycja jest w Sejmie


KDS - 15 kwi 2019 21:05


Wprowadzenie nie mniejszej niż 500 złotych dopłaty do wynagrodzenia dla pracowników Poczty Polskiej zakłada petycja w sprawie uchwalenia ustawy o programie wsparcia pracowników Poczty Polskiej, która trafiła do Sejmu. - Kiedyś praca w PP to był powód do dumy, dziś niekoniecznie - pisze autorka petycji.

- Poczta Polska jest największym w kraju pracodawcą. Zarazem jednak wszyscy pocztowcy mówią (...), że są sfrustrowani i bezsilni. Za swoje zaangażowanie w wykonywanie pracy otrzymują lekceważenie. Z lata poświęcenia, jakie oddają przedsiębiorstwu chcą godnego wynagrodzenia. Wszyscy dostają podwyżki, są wprowadzane rożne programy z + i tylko pocztowcy zarabiają ciągle tam samo mało - pisze autorka petycji.  

Jak wskazuje, o wysokości zarobków i jakości pracy świadczy ciągły brak pracowników i stałe ich poszukiwanie. Jej zdaniem w efekcie do pracy w PP - również na strategiczne stanowiska takie jak listonosz - przyjmowane są pierwsze lepsze osoby.

- Coś więc trzeba zrobić nim najbardziej wartościowi pracownicy opuszczą przedsiębiorstwo - alarmuje Matysek. Podkreśla też, że skoro zarząd PP nie daje sobie rady w poszukiwaniu pracowników, to tak ważnym przedsiębiorstwem powinno zająć się państwo Polskie. 

- A w każdym przedsiębiorstwie najważniejsi są pracownicy. Jeśli się o nich zadba, to oni zatroszczą się o klientów - podsumowuje autorka petycji, której pełną treść zamieściliśmy w dziale multimedia. 

- Zdajemy sobie sprawę, że na dzisiejszym rynku pracy to często kandydaci dyktują warunki. Staramy się wyjść im naprzeciw. Dostosowujemy stawki rekrutacyjne do realiów danego rynku pracy, ale dbamy nie tylko o nowo przychodzących. Za zmianą stawek rekrutacyjnych idą zmiany wynagrodzeń na korzyść dotychczasowych pracowników - tak o wysokości wynagrodzeń w PP w rozmowie z PulsHR.pl mówiła Irmina Gocan, zastępca dyrektora zarządzającego pionem kapitału ludzkiego w Poczcie Polskiej.

Jak informuje Justyna Siwek, rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej, po ostatnim porozumieniu płacowym z października 2018 roku, wynagrodzenie zasadnicze brutto po 3 miesiącach okresu próbnego dla pracownika PP nie może być niższe niż 2500 zł.

- Do tego dochodzi premia miesięczna (do 290 zł), premia roczna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia całkowitego, dodatek stażowy dla pracowników po 3 latach pracy - wylicza Siwek. I uzupełnia, mediana wynagrodzeń całkowitych po ostatniej podwyżce dla listonoszy wynosi 3699 zł, a średnie wynagrodzenie całkowite wraz z nadgodzinami, nagrodą jubileuszową i premią roczną wynosi 3776 zł.

Teraz złożoną przez Marię Matysek petycją zajmą się posłowie należący do sejmowej komisji ds. petycji. www.pulshr.pl | 03-06-2020 03:06:36