Broniarz: Chcemy godnie zarabiać. Domagamy się 30 proc. podwyżki


PortalSamorzadowy.pl - 15 kwi 2019 13:53


- Chcemy normalnie zarabiać, chcemy godnie zarabiać, abyśmy nie musieli posiłkować się kasą zapomogowo-pożyczkową, czy korzystać z jakichkolwiek innych funduszy wsparcia. Stąd nasz apel do premiera o natychmiastowe spotkanie i z przykrością informujemy, że pan premier się do tego nie odniósł, odsyłając nas w jakąś bliżej nieokreśloną przyszłość okrągłostołową - powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz.

Na poniedziałkowym (15 kwietnia) briefingu prasowym szef ZNP odniósł się do wypowiedzi szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina, który pytany w programie rp.pl o kwestię strajku nauczycieli, podkreślił, że strona rządowa "doszła do ściany" i jeśli chodzi o stronę finansową, wyczerpała swoje możliwości.

- Mówienie "doszliśmy do ściany i nie damy więcej" po pierwsze nie jest zgodne z rzeczywistością, bo powtarzam uparcie - do owej soboty jeszcze bylibyśmy w stanie w to uwierzyć, ale jeżeli nagle, ni stad, ni zowąd, w ciągu pięciu minut prezes partii rozdaje dwadzieścia parę miliardów złotych, a w skutkach przychodzących - 40 mld zł, to proszę nie oczekiwać nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami akceptacji dla tego rodzaju działań - powiedział Sławomir Broniarz. Podkreślił też, że programy socjalne takie jak np. 500 plus powinny być tylko uzupełnieniem "godziwego wynagrodzenia pracowników". -Chcemy tu i teraz godziwie zarabiać, a nie liczyć na wsparcie socjalne - powiedział.

Zdaniem Broniarza do 8 kwietnia rząd nie wierzył, jaka będzie skala poparcia dla strajku. - I teraz próbuje taką presją psychiczną wymóc na nas zmianę decyzji. Powtarzam: gdyby rząd nie był zakładnikiem "Solidarności" i owego porozumienia (podpisanego z Solidarnością - przyp.red.), dzisiaj dawno byśmy się porozumieli - ocenił.

Pytany, jaki jest w tej chwili jego apel do premiera rządu, Broniarz odparł: - Jutro jest posiedzenie rządu. Na tym posiedzeniu rząd powinien podjąć decyzję o tym, że siadamy z nauczycielami do rozmów i do końca tego tygodnia załatwiamy sprawę protestu środowiska nauczycielskiego. Rozmowy w tym tygodniu, a odpowiadając pozytywnie na apel pana premiera - okrągły stół może dyskutować o wszystkich innych elementach edukacji, ale problem jest tu i teraz - dodał.

Czy ZNP zmieniło postulaty? Czy matury są zagrożone? Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.www.pulshr.pl | 26-06-2019 01:58:02