Sobota przed Wielkanocą: jak długo otwarte będą sklepy?


Tomasz Jakubowski - 15 kwi 2019 11:45


W Wielką Sobotę 20 kwietnia 2019 r. obowiązuje zakaz handlu. W ten dzień sklepy będą czynne do godziny 14.00. Są jednak placówki, których zakaz ten nie obowiązuje.

W 2019 roku pracodawców obowiązują ograniczenia w powierzeniu pracownikowi wykonywania czynności związanych z handlem w Wielką Sobotę. Chodzi o sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień tzw. Wielkanocy, czyli najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Choć ten dzień pracy jest skrócony, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za nieprzepracowany czas.

W ten dzień sklepy mogą być czynne tylko do godziny 14.00. Nie dotyczy to jednak placówek, które znajdują się w tzw. katalogu wyłączeń. Chodzi m.in. o stacje paliw płynnych, handel kwiatami, apteki, lecznice dla zwierząt, sklepy z dewocjonaliami, kioski z prasą i biletami komunikacji czy placówki Poczty Polskiej.

Otwarte mogą być również placówki handlowe w zakładach leczniczych i szpitalach, sklepy dworcowe, sklepiki na lotniskach czy portach, sklepy internetowe, zakłady pogrzebowa oraz placówki, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną pracującą na własny rachunek - czyli małe piekarnie, cukiernie i lodziarnie, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi, czy kawiarenki.

Coraz mniej zadowolonych

Od początku 2019 roku obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące handlu – sklepy mogą być otwarte tylko w jedną niedzielę w miesiącu, a nie – tak jak w roku 2018 – dwie. Zwiększenie poziomu ograniczeń, zgodnie z wynikami dotychczasowych odczytów, powoduje wzrost grupy osób negatywnie oceniających rozwiązania ograniczające handel w niedziele.

- W tej chwili regulacje obowiązujące od 2019 roku negatywnie ocenia 51 proc., jeszcze w listopadzie było to 46 proc. - wskazuje prof. Dominika Maison za Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, specjalizująca się w psychologii ekonomicznej. Jak dodaje, jednocześnie już 42 proc. Polaków deklaruje, że zamknięcie sklepów w niedziele im przeszkadza, a to o 4 punkty procentowe więcej, niż w grudniu 2018 roku. - Wyraźnie widać, że zgodnie z naszymi przewidywaniami i wynikami poprzednich edycji badania przepisy dotyczące ograniczenia handlu, wraz z ich stopniowym zaostrzaniem, stają się dla ludzi coraz bardziej dokuczliwe - mówi Dominika Maison.

Zagadnienia prawa pracy będą tematem rozmów podczas XI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, która odbędzie się w dniach 13-15 maja w Katowicach.www.pulshr.pl | 23-11-2019 00:13:17