Nadgodziny? Nie są płatne w Europie. W Polsce jest nieco lepiej


GP - 12 kwi 2019 9:55


Z nowego badania "Workforce View in Europe", przeprowadzonego po części w Polsce, wynika smutny fakt o nadgodzinach. Niemal dwie trzecie pracowników w Europie nie otrzymuje za nie wynagrodzenia.

Podstawą do wysuwania tych wniosków jest nowe badanie ADP przeprowadzone we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wynika z niego, że niemal dwie trzecie pracowników w Europie (60 proc.) nie otrzymuje wynagrodzenia za nadgodziny. W Polsce ten wskaźnik jest niższy, co cieszy w niewielkim stopniu. Aż 43 na stu z pracujących Polaków przyznaje, że zdarza im się pracować poza standardowymi godzinami zupełnie za darmo.

Europejscy pracownicy spędzają w pracy przeciętnie niemal o 5 godzin (4 godziny 47 minut) tygodniowo ponad ustawowy czas pracy - nie otrzymując za to wynagrodzenia. Niemal co trzeci respondent wyrabia za darmo 6-10 nadgodzin (27,2 proc.), natomiast 12,2 proc. pracuje bez wynagrodzenia średnio ponad 10 godzin każdego tygodnia.

Czytaj też: Kobiety na rynku pracy. Jest dobrze, ale może być lepiej

Tutaj także polskie statystyki są lepsze niż te europejskie. Polacy przepracowują za darmo średnio 3,5 godziny ponad standardowy czas 40 godzin tygodniowo. Natomiast powyżej 10 godzin tygodniowo, bez dodatkowego wynagrodzenia, pracuje zaledwie 8,5 proc. polskich pracowników.

- Mimo iż od wielu miesięcy toczy się debata publiczna dot. trudnego rynku pracy, na którym panuje deficyt pracowników, wielu pracodawców zawodzi w najbardziej podstawowej kwestii - sprawiedliwego wynagradzania za przepracowany czas - komentuje te nowe, europejskie ustalenia Anna Barbachowska, HR business partner w ADP Polska. W jej ocenie niepłatne nadgodziny i ich wzrost to niepokojąca tendencja. - W dłuższej perspektywie wiąże się z wypaleniem zawodowym i utratą motywacji pracowników, a to najczęściej oznacza obniżenie wydajności, motywacji lub zmianę pracodawcy.

Ci od wielu lat dostrzegali konieczność zapewnienia swoim pracownikom możliwości wypoczynku i utrzymania równowagi między pracą, a życiem prywatnym. Wyniki sugerują jednak, że przed pracownikami wciąż stawiane są nierealne wymagania. To sprawia, że pracują oni dłużej,
niż przewiduje to umowa i nie są za to wynagradzani.

Czytaj też: Wydajność polskich pracowników rośnie najszybciej na świecie

- Rolą liderów i managerów jest wyznaczanie realistycznych terminów realizacji zadań - dopowiada jeszcze Barbachowska. Po czym przypomina zarządzającym pracą, że pracownik musi mieć adekwatne wsparcie i zasoby umożliwiające osiąganie wyznaczonych celów mu celów.

- Większa ilość pracy często przekłada się na niższą jakość jej wykonania, co może negatywnie wpływać na samych pracowników. To praca o wysokich standardach, zgodna z misją firmy, angażuje nas i motywuje - dodaje.

Kto pracuje najwięcej w Europie?

Europejscy pracownicy oświaty to osoby, którym zdarza się najczęściej przepracowywać przynajmniej 5 godzin tygodniowo za darmo (69,2 proc.). Jednak najdłuższe godziny pracy występują w sektorze usług informatycznych i telekomunikacyjnych oraz w sektorze usług finansowych. To tam najwięcej pracowników przepracowuje ponad 10 dodatkowych godzin tygodniowo.

Problem jest powszechny szczególnie w Niemczech (71,1 proc.), Hiszpanii (66,9 proc.) i Wielkiej Brytanii (65,9 proc.), a najmniej w Polsce (43,3 proc.). Niemal jedna czwarta (22,3 proc.) pracowników w Wielkiej Brytanii uważa, że przepracowuje przynajmniej 10 dodatkowych godzin, nie otrzymując wynagrodzenia. To ponad dwa razy więcej niż w innych krajach europejskich. Zjawisko nieopłacania nadgodzin rośnie znacząco również wśród najmłodszych pracowników. 16,8 proc. europejskich pracowników w wieku od 16 do 24 lat twierdzi, że przepracowuje w ten sposób ponad 10 godzin tygodniowo.

W badaniu ADP „Workforce View in Europe 2019” przeprowadzono ankiety dotyczące bieżących problemów w miejscu pracy wśród 10 000 pracowników we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.www.pulshr.pl | 21-11-2019 17:59:25