Styczeń, luty i marzec 2019 r. to nadal gorące poszukiwania specjalistów IT w Polsce


GP - 11 kwi 2019 20:00


Wedle danych zgromadzonych przez serwis GoldenLine w I kwartale 2019 r. najczęściej poszukiwani do pracy byli specjaliści z obszarów IT, inżynierii, finansów (ekonomii), sprzedaży oraz produkcji.

 

W I kwartale roku za pośrednictwem wyszukiwarki kandydatów, którą oferuje Golden Line, wiadomość od rekrutera otrzymało 66 230 osób posiadających profil zawodowy w serwisie pośrednictwa pracy.

IT, IT, i jeszcze raz IT

Jak wynika z analiz portalu, wśród osób, które otrzymały wiadomość od rekrutera, 14 proc. miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT - rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu znaleźli się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją inżynieria (13 proc.), na trzecim zaś finanse/ekonomia (10 proc.). Tuż za podium uplasowały się osoby ze specjalizacją sprzedaż (10 proc.) oraz produkcja (9 proc. osób, które otrzymały zaproszenie do procesu rekrutacji, miało zaznaczoną na profilu tę specjalizację).

Jaki jest wiek poszukiwanych pracowników?

W I kwartale 2019 roku rekruterzy wysłali najwięcej ofert pracy do kandydatów pomiędzy 27. a 36. rokiem życia - w tym wieku było 53 proc. osób, które otrzymały zaproszenie do procesu rekrutacji. 25 proc. osób, z którymi skontaktowali się rekruterzy, znalazło się w przedziale wiekowym 37-44 lata . Natomiast 7 proc. osób, które otrzymały wiadomość rekrutacyjną za pośrednictwem serwisu, było w wieku 18-26 lat. 

Czytaj też: Amazon inwestuje w automatyzację pracy

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?

W I kwartale najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby mieszkające w województwie mazowieckim (24 proc.), śląskim (13 proc.), dolnośląskim (11 proc.), wielkopolskim (11 proc.) i małopolskim (10 proc.).

Przy tym największe zapotrzebowanie rekrutacyjne jest w dużych miastach - spośród osób, które otrzymały w ubiegłym miesiącu wiadomość od rekrutera, 16 proc. mieszka w Warszawie, 7 proc. w Krakowie, 6 proc. we Wrocławiu, 6 proc. w Poznaniu, a 4 proc. w Łodzi.

Czytaj też: Polscy pracownicy dobrze wiedzą, czego nie umieją

Znajomość języków obcych

Znajomość języków obcych również jest istotna dla rekruterów.

Wśród 66 230 osób, które otrzymały na GoldenLine zaproszenie do procesu rekrutacji bezpośrednio od pracodawcy 77 proc. włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym.

Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 29 proc. użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (10 proc. użytkowników). Język francuski zna 5 proc. osób, które dostały zaproszenie do procesu rekrutacji, a hiszpański - 4 proc.

Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?

W I kwartale 2019 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 7 528 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (19 proc.), dolnośląskie (10 proc.), śląskie (10 proc.), małopolskie (8 proc.) oraz łódzkie (7 proc.).

Jak wynika z analiz, największa liczba ofert była skierowana do osób pracujących w obszarze produkcji i objęła 23 proc. wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się sprzedaż (18 proc.), obsługa klienta i call center (15 proc. wszystkich ofert), inżynieria/elektronika/technologia (12 proc. ofert) oraz budownictwo/geodezja (8 proc.).www.pulshr.pl | 13-08-2020 19:50:34