Petru walczy o przywrócenia handlu w niedzielę. Zebrał ok. 10 tys. podpisów


PAP/KDS - 9 kwi 2019 16:09


We wtorek (9 kwietnia) Ryszard Petru, szef partii Teraz! zbierał w Białymstoku pod inicjatywą obywatelskiej ustawy przywracającej handel we wszystkie niedziele. Jak poinformował dotychczas udało im się zebrać około 10 tys. podpisów.

Petru przypomniał, że do marszałka Sejmu trafił wniosek o rejestrację obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Uwolnijmy handel". Po jego zarejestrowaniu (wydaniu postanowienia o przyjęciu zawiadomienia), komitet będzie miał trzy miesiące na przedstawienie 100 tys. podpisów pod projektem ustawy.

Zgodnie z przepisami, komitet inicjatywy ustawodawczej może utworzyć grupa co najmniej 15 obywateli polskich, którzy mają prawo wybierania do Sejmu. Po zebraniu 1 tys. podpisów obywateli popierających projekt, pełnomocnik komitetu zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie spełnia ustawowe warunki, marszałek w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia.

Czytaj więcej: Zakaz handlu w niedzielę ma coraz więcej przeciwników

Tysiąc podpisów dołączonych do zawiadomienia stanowi część wymaganej liczby 100 tys. podpisów osób popierających obywatelski projekt ustawy. Projekt taki powinien być wniesiony do Sejmu w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym marszałek Sejmu wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o powstaniu komitetu.

Podobny projekt ustawy ws. handlu Nowoczesna - kiedy kierował nią jeszcze Petru - złożyła w Sejmie w październiku 2017 r. Petru mówił w Białymstoku, że projekt jest zgłaszany teraz w formie inicjatywy obywatelskiej bo - jak powiedział - wcześniej wszystkie inicjatywy poselskie były odrzucane w pierwszym czytaniu.

Czytaj więcej: Jest raport ministerstwa: zakaz handlu w niedziele nie wpłynął na zatrudnienie

- Nie było w ogóle możliwości debaty na ten temat, a uważam, że jest ona niezbędna i potrzebna. Akurat Podlasie czy Białystok jest miejscem, gdzie - w dużym stopniu - sklepy, ludzie zarabiali na handlu przygranicznym - mówił lider partii Teraz!. Mówił o eksporcie polskich towarów poprzez taki handel; w jego ocenie, zamknięcie sklepów w niedzielę w sposób istotny ogranicza taką możliwość.

Pytany czy taki projekt ustawy mógłby być zgłoszony jeszcze w tej kadencji Sejmu powiedział, że chciałby, by tak się stało. - Presja jest potrzebna, podpisy obywateli są podpisami suwerena (...) Mam świadomość, że marszałek Sejmu może przetrzymywać wiele rzeczy w "zamrażarce", ale mam nadzieję, że w tym wypadku PiS będzie pamiętał o tym, co obiecywał Polakom: inicjatywy, które są społeczne, obywatelskie, będą rozpatrywane - mówił Ryszard Petru.www.pulshr.pl | 24-05-2020 23:24:03