Cowork w Polsce rośnie w siłę. Oto, czym mogą się pochwalić polskie biura na wynajem


Gabriel Paździor - 15 mar 2019 12:00


Przestrzeni biurowej na wynajem przybywa. O specyfikę polskich coworków, charakter pracujących w nich ludzi oraz perspektywy rozwoju pytamy w Gdańsku i w Warszawie.

Na początku 2019 r. firma doradcza Cushman & Wakefield opublikowała nowy raport poświęcony rynkowi biurowemu „Coworking sector in Poland”. Z wyników tego raportu można jednoznacznie wywnioskować, że w Polsce rośnie popularność przestrzeni biurowej "na wynajem", którą potocznie określa się z języka angielskiego mianem cowork.

Jak wynika z raportu, w Polsce jest już 77 400 mkw. powierzchni biurowej przeznaczonej pod wynajem elastyczny, a popyt na tego typu powierzchnię rośnie bardzo dynamicznie.

Czy wraz z rozprzestrzenianiem się nowej formy organizacji pracy, pojawia się nowa kultura pracy?

Polski cowork głównie dla programistów

O specyfikę polskich biur coworkingowych pytamy Katarzynę Bobińską z gdańskiego O4 Coworking, która przybliża nam wyniki innego raportu z 2018 r. "Coworking w Polsce 2018". 

-  Ciekawiła nas przede wszystkim specyfika kulturowa, ekonomiczna i społeczna polskich przestrzeni coworkingowych i porównanie jej z danymi globalnymi - podkreśla. - Z zeszłorocznego raportu wynika, że polski coworking nie jest kobietą. Co to oznacza? Jedynie w 10 proc. coworkingów więcej niż połowę kilentów stanowiły kobiety. Co ciekawe wszystkie te biura mieściły się w dużych miastach. Aż 66 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w ich coworkingu kobiet jest mniej niż 30 proc. W tym roku zwróciliśmy uwagę na inny trend - polski coworking jest programistą! Aż 94 proc. coworkingów w Polsce obsługuje głównie przedstawicieli branży IT. A co dziesiąte takie biuro wśród swoich coworkerów ma tylko programistów. Co jest też ciekawe, statystyczny polski coworking jest ambitny - prawie 25 proc. naszych badanych deklaruje chęć otwarcia kolejnej lokalizacji.

Czytaj też: Kreatywna aranżacja biura poprawi kreatywność pracowników

Stołeczne zagłębie coworkingowe

Przykładem takiego podmiotu może być Brain Embassy, które niebawem wzbogaci się o lokalizację w budynku Teatru Kwadrat przy ul. Czackiego w stolicy.

O warszawski rynek biur na wynajem i panującą w nim sytuację zapytaliśmy Monikę Kaczmarczyk, dyrektor zarządzającą Adgar Conference Group i Brain Embassy.

- Przyglądając się stołecznym biurom coworkingowym, można zauważyć, że są bardzo zróżnicowane. Są to zarówno małe punkty połączone np. z małą kawiarenką, dla kilku, kilkunastu osób, które nie chcą pracować wyłącznie w domu, jak i duże powierzchnie należące do profesjonalnych operatorów czy inwestorów, jak Brain Embassy należące do Adgar Poland. Czy ten rynek jest trudny? Z pewnością staje się coraz bardziej wymagający i dojrzały, tzn., że osoby chcące pracować w takiej przestrzeni nie zadowalają się już jedynie designerskimi ozdobnikami i wspólną przestrzenią- mówi Monika Kaczmarczyk.

W ocenie dyrektor Adgar Conference Group, oczekiwania pracujących w coworkach stale rosną i wymagają rozszerzanej i modyfikowanej oferty.

- Jeśli chodzi o Brain Embassy, to nie jest to na pewno zwykły coworking, stworzyliśmy pierwszy w Polsce co-creating - chwali rozpoznawalną lokalizację w Warszawie - kontynuuje Kaczmarczyk. - Oferujemy znacznie więcej niż typowy cowork, dajemy unikatową przestrzeń i atmosferę pracy oraz wsparcie dla naszej społeczności w rozwijaniu ich biznesów i własnego rozwoju zawodowego. Poza tym nasi memberzy otrzymują także możliwość korzystania z ogromnej oferty usług dodatkowych, wręcz całego bogatego ekosystemu infrastruktury w budynkach Adgar Poland: podziemnych i naziemnych parkingów, wypożyczalni rowerów BMW, przedszkoli, restauracji, fitnessu, studia jogi etc. A z herbaty i kawy, bardzo wielu, świetnych gatunków, nasi memberzy mogą korzystać do woli.

W 2018 r., w samej tylko Warszawie, otwarto łącznie 37 600 mkw. nowej powierzchni coworkingowej. (fot. pixabay.com) W 2018 r., w samej tylko Warszawie, otwarto łącznie 37 600 mkw. nowej powierzchni coworkingowej. (fot. pixabay.com)

Warszawski 7 cowork na 50 europejskich lokalizacji

Brain Embassy, którym koordynuje Monika Kaczmarczyk, mieści się w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich. Jest najwyżej notowanym biurem coworkingowym z polskich coworków, które uwzględnił w swoim zestawieniu 50 takich biur serwis bigseventravel.com. Zagraniczny serwis tematyczny zajmuje się podróżami, w tym biznesowymi. Stąd jego zestawienie, które grupuje miejsca do pracy w całej Europie.

Brain Embassy znalazło się na 7. pozycji rankingu, który uwzględnił w publikowanym w marcu zestawieniu lokalizacje z takich miast jak: Rotterdam, Londyn, Zagrzeb, Budapeszt czy Paryż. Liderem zestawienia jest cowork w Amsterdamie - 1st. B. Oferuje on pracę na 40 tysiącach mkw. w trzech budynkach dla start-upów. Organizatorzy rankingu zaznaczają, że lider stał się lokalizacją całego ekosystemu holenderskich start-upów technologicznych.

Czytaj też: Elastyczne biura przyszłością

Kryteria, w oparciu o jakie wybrano coworki europejskie, to szeroka analiza, której poddano recenzje internetowe badanych miejsc, opisy na blogach użytkowników, opinie i działalność tych miejsc w mediach społecznościowych. W końcu poddano je ocenie użytkowników portalu, który chwali się, że agreguje około 1,5 miliona użytkowników.

Obok Brain Embassy w rankingu na 35. pozycji znalazł się także warszawski cowork HubHub.

Każdy jest inny

Ranking pokazuje, że biura na wynajem różnią się bardzo od siebie. Znajdziemy wśród nich zarówno ulokowane w centrach miast biura, niemal lofty z różnym wyposażeniem, open space'y, przeszklone korytarze czy berliński Motion Lab. W przestrzeni tego niemieckiego biura postawiono samochód, który służy za miejsce spotkań.

- Każdy coworking jest zupełnie inny - i to właśnie jest w tych przestrzeniach niesamowite - każdy może znaleźć miejsce idealne dla siebie - dodaje jeszcze dla PulsHR.pl Katarzyna Bobińska. - Jedna strona to pomysł, projekt i założenia managerów coworkingu, a druga kwestia, to społeczność, jaką coworking do siebie przyciągnie - to ona tworzy nową, często zupełnie inną historię.

Po czym podkreśla, że podczas zeszłorocznej konferencji Coworking Europe brała udział w coworking tour w Amsterdamie.

Czytaj też: Oto TOP 5 firm technologicznych, których biura przyciągają pracowników

- Zwiedziliśmy około 15 różnych przestrzeni coworkingowych - relacjonuje. - Szerokie spektrum rozwiązań dla przestrzeni coworkingowych zrobiło na nas ogromne wrażenie. Primalbase skupia przedsiębiorców specjalizujących się w działaniach związanych z blokchain, ale także działa w oparciu o tę technologię. W jednej z lokalizacji Spaces, który jest najszybciej rozwijającą się przestrzenią coworkingową na świecie - styl był dość oszczędny, natomiast nietypowym dodatkiem była osobna sala z pianinem, bębnem, perkusją, gdzie poszukując relaksu, można było pograć na wybranym instrumencie. Byliśmy również w Freedom Lab Campus, w którym zaskoczył mnie fakt, że hodowano tam kury - a coworkerzy codziennie rano wspólnie siadają do śniadania z jajecznicą w roli głównej.

- Przykładów mogłabym podawać bez końca - mówi nam jeszcze Katarzyna Bobińska. - Z tego również powodu na konferencję Coworking Now w Gdańsku zaprosiliśmy m.in. Pauline Roussel, założycielkę Coworkies, która zwiedziła ponad 300 przestrzeni coworkingowych na całym świecie - wspomniana konferencja odbędzie się w kwietniu.

Będzie gdzie pracować

Z wspomnianego już raportu „Coworking sector in Poland” dowiadujemy się, że w 2018 r., w samej tylko Warszawie otwarto łącznie 37 600 mkw. nowej powierzchni coworkingowej. To obrazuje wzrost w tym sektorze nieruchomości w ostatnich pięciu latach, który wynosi 70 proc. rok do roku. To imponująca liczba.

Jeśli trend rozbudowy się utrzyma, to na przestrzeni 24 miesięcy, dzięki zakontraktowanym w 2018 roku umowom najmu, zasób powierzchni coworkingowych wzrośnie o blisko 74 100 mkw., a na koniec 2020 r. wyniesie 151 000 mkw. w całej Polsce. Tę diagnozę potwierdza także inna analiza, którą zaprezentowała firma Savills. W marcu dowiedzieliśmy się dzięki jej badaniom, że w głównych ośrodkach regionalnych poza Warszawą przybyło rekordowe ponad 500 tys. mkw. powierzchni biurowej.www.pulshr.pl | 09-08-2020 13:16:50