Zadania rekrutera zewnętrznego. "Nie zamyka się w wymaganiach z oferty pracy"


KDS - 28 lut 2019 15:58


Rekruter zewnętrzny pełni rolę mostu między daną organizacją a kandydatem. W czasie, kiedy o odpowiednich pracowników jest bardzo trudno, jego zadanie nabiera na znaczeniu. Na co powinien zwrócić uwagę, by jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki?

Rekruter jeszcze przed rozpoczęciem procesu rekrutacyjnego powinien zebrać możliwie najwięcej informacji na temat specyfiki danej firmy oraz jej kultury organizacyjnej. Doprecyzować założenia stojące za określonym stanowiskiem dotyczące nie tylko wymaganej wiedzy czy umiejętności, ale także cech osobowości pomagających w integracji z zespołem.

- Dzięki rekruterowi osoba poszukująca pracy ma szansę dowiedzieć się o wymaganiach pracodawcy znacznie więcej, niż wynikałoby to tylko z zamieszczonego ogłoszenia - podkreśla Sylwia Barbachowska z agencji specjalizującej się w kompleksowej rekrutacji i doradztwie personalnym. - Rekruter nie zamyka się w wymaganiach widniejących w ofercie pracy. Zdaje sobie sprawę, że doświadczenia nie można zawsze zmierzyć w latach. Dlatego dokładnie weryfikuje wiedzę kandydata podczas rozmowy.

Czytaj więcej: Rekrutacja: Najdziwniejsze pytania rekruterów. Jak na nie odpowiedzieć?

Jak dodaje, ekspert agencji rekrutacyjnej stara się dokładnie poznać oczekiwania kandydata wobec przyszłego pracodawcy i potencjalnego stanowiska. - Umożliwia to nie tylko lepsze dopasowanie oferty i brak rozczarowań z obu stron, ale także stwarza sytuację, w której oczekiwania pracodawców i pracowników znajdują wspólny mianownik. Osiągamy to zmieniając Human Resources w Human Relations - dodaje.

Kiedy wstępna weryfikacja i pierwsze spotkania przebiegną pomyślnie, agencja rekomenduje danego kandydata klientowi. Kolejnym etapem procesu, podczas którego rekruter wspiera kandydata, jest rozmowa o pracę. Jeśli dana osoba spełnia wymagania dotyczące umiejętności twardych, rekruter może pomóc jej w doszlifowaniu zdolności autoprezentacji. Zwiększa to szansę na pozytywne pierwsze wrażenie w trakcie spotkania u klienta. Rekruter stara się także o przekazanie profesjonalnego feedbacku po zakończonym spotkaniu, co wpływa na pozytywne wrażenie o kliencie.

- Osoba z agencji, odpowiadająca za proces rekrutacji, nie tylko prowadzi zewnętrzną selekcję, ale również nadzoruje cały proces aplikacyjny. Jest merytorycznym wsparciem dla kandydata - mówi Barbachowska.

Czytaj więcej: Mateusz Grzesiak o błędach rekruterów: brak zainteresowania skutecznie odstraszawww.pulshr.pl | 28-05-2020 14:45:53