W Berlinie zainaugurowano największe centrum wywiadowcze na świecie. Mieści 6,5 tys. miejsc pracy


GP - 11 lut 2019 14:11


Federalna Służba Bezpieczeństwa RFN ma nową siedzibę. W kompleksie będzie pracować sześć i pół tysiąca osób. Przeprowadzka ludzi i sprzętu była imponującym przedsięwzięciem logistycznym.

Republika Federalna Niemiec otworzyła w piątek (8 lutego) nową siedzibę wywiadu. Określa się, że ten budynek jest "największym centrum wywiadowczym na świecie". Kompleks ulokowano we wschodnim Berlinie, na miejscu dawnego stadionu sportowego.

Jak można przeczytać na stronach np. New York Timesa w biurowcach będą docelowo pracować agenci, analitycy, eksperci od polityki i gospodarki, razem 6 500 osób. Do dyspozycji będą mieli 10 ha powierzchni pracy. Można to porównać do 36 boisk piłkarskich.

W piątek kompleks zainaugurowała sama kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w czasie przemowy mówiła o zadaniach jakie stoją przed Federalną Służbą Bezpieczeństwa.

Wywiad niemiecki od bardzo długiego czasu czekał na przeniesienie swojej siedziby do Berlina. Praktycznie od końca II wojny światowej instytucja odpowiedzialna za bezpieczeństwo Niemiec pracowała w ponazistowskim obiekcie w Monachium.

Procedura przenoszenia agencji trwała rok. Wiązała się z przeprowadzką, która była jednym z największych logistycznych przedsięwzięć w historii Niemiec. Przeniesiono, jak precyzowały niemieckie media, 100 tysięcy kartonów, pudeł i szaf. Część oczywiście w warunkach zaostrzonego bezpieczeństwa. Majątek agencji to 58 tysięcy mebli i innego rodzaju sprzętu, które także trafiły do Berlina.www.pulshr.pl | 21-08-2019 17:53:46