Brexit Londynowi niestraszny. Stolica Wielkiej Brytanii przyciąga informatyków jak nigdy


GP - 8 lut 2019 11:41


Z danych LinkedIn wynika, że Londyn był liderem w 2018 r. w zestawieniu europejskich miast przyciągających pracowników IT.

Badanie popularności miasta na tle kontynentu zlecił burmistrz Londynu Sadiq Khan. Prośba do LinkedIn o przeprowadzenie analizy była podyktowana brexitem, który na pewno wpłynie na rynek pracy w Europie, zwłaszcza rynek dla specjalistów. Khan i jego otoczenie chcą wiedzieć, jak brexit odbije się na pozyskiwaniu przez miasto nowych mieszkańców, pracowników technologicznych firm. Tych jest dużo w stolicy Wielkiej Brytanii.

Jak pokazała analiza portalu dla profesjonalistów, Londyn, mimo brexitu, jest nadal miejscem pierwszego wyboru dla osób szukających pracy za granicą, zwłaszcza w IT.

Za stolicą Wielkiej Brytanii pojawiają się Berlin i Paryż. Stolicę Niemiec najczęściej wybierają migrujący w Europie kontynentalnej, i gdyby Wielka Brytania nie była w Unii, to właśnie temu miastu przypadłby laur zwycięstwa.

Przyglądający się sprawie portal technologiczny tech.newstatesman.com przypomina w kontekście badania brytyjskie statystyki za 2018 r. opublikowane w grudniu. Z tych wynika, że w minionym roku liczba pracowników IT (zwłaszcza programistów) w Londynie wzrosła z 303 tysięcy do 357 tysięcy.

"Wielu przyjmujących do pracy w Londynie obawia się niepewności wynikającej z brexitu" czytamy na cytowanym portalu. O ile bowiem, mimo brexitu, łatwo o pracowników, z menedżerami sytuacja nie jest już taka prosta. Liderów zespołów coraz trudniej przekonać, by pracowali w Londynie, gdy przyszłość kraju zależy od decyzji politycznej.

W Londynie maja swoje oddziały takie firmy technologiczne jak Microsoft, Amazon, Cisco , Facebook, Google, Intel, Squiz, Stripe.

Londyn od referendum brexitowego utrzymał pozycję lidera wśród miast, w których inwestuje się duże pieniądze w tech. Pewne jest jednak, że odcięcie miasta od wspólnego rynku pracy UE, wprowadzenie ceł i innych ograniczeń migracji utrudni pozyskiwanie pracowników firmom, które pozostały w brytyjskiej stolicy.www.pulshr.pl | 16-09-2019 22:52:27