Ryszard Proksa z NSZZ Solidarność: będziemy namawiać nauczycieli do protestu


PAP / MIW - 2 lut 2019 14:04


Będziemy namawiać nauczycieli do protestu. Inaczej nie wywalczymy swojego - powiedział w wywiadzie dla sobotnio-niedzielnego "Naszego Dziennika" szef Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ryszard Proksa.

Proksa przypomniał, że jednym z postulatów "Solidarności" jest powiązanie wysokości zarobków nauczycieli ze wskaźnikami ekonomicznymi. Podkreślił, że postulaty te nie są "niemożliwe do zrealizowania".

- Na razie nie ma jednak w tym względzie woli rządu - ocenił Proksa.

- Kiedy wyszliśmy 15 września na ulicę, gdy protestowaliśmy pod gmachem MEN, pani minister zapewniła nas, że spotka się z nami w bardzo krótkim czasie. A trwało to ponad dwa miesiące! - czytamy w wywiadzie.

Jak mówi, związkowcy liczyli, że skoro minister edukacji Anna Zalewska mówiła o dodatkowym miliardzie złotych na podwyżki, to będzie to "dodatkowa pula pieniędzy w stosunku do tego, o czym wcześniej rozmawialiśmy". Tymczasem "to pieniądze, które mieliśmy dostać od stycznia 2020 r., a zostały one przesunięte na wrzesień tego roku. I tyle" - powiedział Proksa w wywiadzie.

Zdaniem związkowca niskie pensje sprawiają, że brakuje chętnych do zawodu nauczycielskiego. Dodał, że "Solidarność" walczy o podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników oświaty.

- Uważamy, że w budżecie państwa są pieniądze, które można przeznaczyć na ten cel - podkreślił Proksa w "ND".www.pulshr.pl | 07-07-2020 02:26:02