Jak zachęcić do migracji za pracą? Nie wszystko zależy od firmy


Karolina Markowska - 31 sty 2019 13:57


Jak ocenia Polski Instytut Ekonomiczny, rok 2019 będzie dla rynku pracy wyjątkowo dobry. Na wysokim poziomie utrzymywać będzie się koniunktura gospodarcza. To dobra informacja dla pracowników, mniej dobra dla przedsiębiorców. Oznacza bowiem, że przede wszystkim małe przedsiębiorstwa borykać się będą z brakiem pracowników. Jak sobie z tym poradzić i jak przyciągnąć tych, którzy deklarują chęć zmiany miejsca zamieszkania w celu podjęcia zatrudnienia?

- W 2019 roku możemy się spodziewać, że tempo wzrostu gospodarczego będzie nieco wolniejsze. Firmy nadal będą miały do czynienia z dosyć dobrą koniunkturą napędzaną konsumpcją Polaków, którzy korzystają z tego, że sytuacja na rynku pracy się poprawia, a wynagrodzenia w gospodarce rosną. Perspektywy na przyszły rok pokazują, że firmy nadal będą borykać się z niskim bezrobociem, co z kolei przekłada się na duże wyzwania w pozyskaniu kandydatów, rywalizację o pracowników i wyższe koszty zatrudnienia - tłumaczy Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Przeczytaj więcej: Jaki będzie 2019 r. dla firm? Wyzwaniem pozostanie brak pracowników

Z danych Work Serwis opublikowanych w maju 2018 roku w raporcie „Migracje zarobkowe Polaków VIII” wynika, że najchętniej z kraju wyjechałyby osoby mieszkające na wsi oraz w miastach do 100 tys. mieszkańców.

Jak zatem wykorzystać ten potencjał, namówić ich do pozostania w Polsce i przyciągnąć potencjalnego pracownika do firmy? Okazuje się, ze to pole do popisu nie tylko dla firm borykających się z brakami kadrowymi. To także obszar, w którym wykazać mogą się, a nawet muszą miasta.  

- Są klasyczne elementy jak zarobki, klimat w firmie itd. Natomiast z mojej perspektywy, z perspektywy geografa, chciałem powiedzieć o rzeczy fundamentalnej, jaką jest jakość życia w danym miejscu, gdzie ta osoba ma zamiar przyjechać, osiąść. Żeby to nie było tylko miejsce do mieszkania, ale także miejsce do życia – tłumaczy dr Konrad Czapiewski z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

 

Przeczytaj także: Tym 5 branżom brakuje 500 tysięcy pracowników. Wykształcenie wyższe nie wszystkim jest potrzebne

 www.pulshr.pl | 19-08-2019 23:42:19