Praca za granicą: Zarobki i warunki zatrudnienia w najpopularniejszych krajach bez tajemnic


Katarzyna Domagała-Szymonek - 31 sty 2019 20:00


Rynek pracy za granicą zmienia się. To już nie kilkutygodniowe wyjazdy na podstawie umowy "śmieciowej", a w większości praca stała na etat.

W raporcie Pracuj w Unii przeanalizowano 37 052 ogłoszeń zamieszczonych przez polskich i zagranicznych pracodawców. Pod uwagę brano informacje dotyczące kraju pracy, branży, stanowiska, wymaganych kwalifikacji oraz umiejętności, jak również wynagrodzeń i innych benefitów
oferowanych przez pracodawcę.

Okazuje się, że krótkie, kilkutygodniowe wyjazdy do pracy poza Polskę ustępują ofertom wyjazdów kilkumiesięcznych, z gwarancją stabilnego zatrudnienia. Kierunek zmian odpowiadał również potrzebom Polaków szukających pracy za granicą. 54 proc. osób wybierało stałą pracę, a 70 proc. wolało zaaplikować na ogłoszenia oferujące zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

W tych krajach jest praca

Gdzie czeka praca na Polaków? Od lat niezmiennie liderami są dwa państwa - Niemcy i Holandia. Nasi zachodni sąsiedzi zamieścili na portalu aż 57 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę. Poszukują osób do opieki nad seniorami, do pracy na magazynie, na produkcji, w transporcie i logistyce, a także w turystyce i gastronomii, oraz w branży ogólnobudowlanej, instalacyjnej i spawalniczej.

Z kolei pracodawcy z Holandii zamieścili 21 proc. wszystkich ofert pracy. Poszukiwali personelu do pracy w sektorze produkcji (spożywczej, ogrodniczej, owocowo-warzywnej), do wykonywania prostych prac fizycznych i do pakowania (sektor magazynowy).

Kolejne 15 proc. dodanych ogłoszeń w serwisie pochodziły łącznie z krajów: Austria, Francja, Szwajcaria, Belgia, Irlandia i Wielka Brytania. Pozostałe, popularne kraje emigracyjne, takie jak Norwegia, Dania, Szwecja obejmowały ok. 1 proc. dodanych ofert pracy.

Autorzy raportu wskazują, że zainteresowanie kandydatów konkretnym krajem pokrywa się
z zapotrzebowaniem zagranicznych pracodawców. I tak prawie 53 proc. aplikacji było na oferty pracy
z Niemiec, a prawie 30 proc. na oferty pracy w Holandii.

Budowlanka z największymi brakami

W zeszłym roku największe braki kadrowe odnotowała branża budowlana. Najwięcej pracowników poszukiwali pracodawcy do prac w sektorach związanych z szeroko pojętym budownictwem (prace ogólnobudowlane, wykończeniowe, elektryka, hydraulika, instalacje, elewacje, operatorzy maszyn budowlanych). Było to aż 24,67 proc. wszystkich opublikowanych ogłoszeń.

 

Dalej znajdziemy opiekunów osób starszych oraz szeroko rozumianych pracowników fizycznych. Obu stanowisk dotyczyło ponad 20 proc. ofert. W przypadku innych zawodów, takich jak pracownik produkcji, komisjoner, magazynier, kierowca samochodów ciężarowych, elektryk było już zdecydowanie mniej ogłoszeń.

Okazuje się, że umiejętność posługiwania się językiem ojczystym kraju, do jakiego wyjeżdżamy nie zawsze jest obowiązkowa. W 2018 roku 33 proc. ogłoszeń dotyczyło pracy, gdzie nie było takiej konieczności. Co więcej takie oferty były najbardziej popularne wśród użytkowników portalu - ponad 61 proc. kandydatów aplikowało właśnie na nie.

Za granicą można było też znaleźć pracę bez doświadczenia – ok. 36 proc. ogłoszeń oferowało zajęcie nie wymagające udokumentowania pracy na danym stanowisku. W przypadku, gdy doświadczenie było jednak wymagane to w zdecydowanej większości ogłoszeń pracodawcy poszukiwali dość młodego stażem personelu – ponad 60 proc. firm zatrudniłoby osoby posiadające od 1 do 3 lat doświadczenia. Ofert, w których nie wymagano doświadczenia poszukiwało ponad 60 proc. użytkowników portalu.

Zarobki za granicą 

Osoby decydujące się na wyjazd do pracy za granicą w 2018 zarabiały średnio na miesiąc około 1 680 euro brutto, co w przeliczeniu na złotówki wynosi ok. 7 224 zł (przy kursie 1 euro - 4,3 zł). Średnie godzinowe wynagrodzenie za granicą wahało się w okolicy 10 euro brutto. To podobne kwoty, jak w 2017 roku. 

- Poziom zarobków za granicą wciąż jest zdecydowanie wyższy, niż ten jaki za tę samą lub podobną pracę można uzyskać w kraju. W porównaniu ze przeciętnym wynagrodzeniem w III kw. 2018 podanym przez GUS - 4 580,20 zł wyjazd za granicę do pracy nawet na kilka miesięcy jest nadal bardziej opłacalny - komentują autorzy raportu. 

Najwięcej za godzinę można było zarobić w Szwajcarii - od 24 do 30 euro brutto oraz w Danii (18,95-20 euro) i Szwecji (18-20 euro). W najpopularniejszych krajach emigracyjnych stawka godzinowa brutto była już znacznie niższa – w Niemczech ok. 10-11 euro, w Holandii 9,69-10 euro, a Wielkiej Brytanii od 8,85-11,25 euro. Natomiast w Belgii ok. 14 euro, a we Francji ok. 11 euro.

Na najwyższe zarobki mogli liczyć pracownicy w branży budowlanej i przemysłowej - hydraulicy, cieśle, operatorzy maszyn czy spawacze. Opiekunowie otrzymywali oferty stawki godzinowej na poziomie 12 euro. Zaś najmniej opłacalnym zajęciem była praca przy zbiorach czy praca fizyczna, gdzie stawki godzinowe wynosiły 9-10 euro.

Poza wynagrodzeniem, pracodawcy oferowali również benefity. Transport do miejsca pracy zapewniało 40 proc. publikujących ogłoszenia firm, to o 5 punktów procentowych więcej, niż rok wcześniej. Natomiast oferowanie pracownikom wyżywienia w trakcie pracy nadal pozostaje rzadką praktyką – tylko 21 proc.  pracodawców daje pracownikom taką możliwość. Najczęściej dotyczy ono ofert pracy z zakresu opieki (tak aż 90 proc. pracodawców je zapewnia) oraz w turystyce i gastronomii (około połowa ogłoszeń).www.pulshr.pl | 09-08-2020 17:12:05