20-minutowa drzemka "w pracy" robi furorę. Pomysłem Polki interesuje się NASA


Gabriel Paździor - 28 sty 2019 12:23


Pomysł Vinci Power Nap Magdaleny Filcek to Kawiarenka Snu, w której przez 20 minut można odpocząć, w środku dnia wypełnionego obowiązkami. Pomysł Polki zachwycił gości niedawnego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, teraz interesuje się nim NASA. Kawiarenka może się także okazać doskonałym rozwiązaniem dla nauczycieli czy lekarzy.

- (Vinci Power Nap) to miejsce, w którym osoby odpoczywają jak na łonie przyrody - przekonuje Magdaleny Filcek. Kawiarenka Snu to miejsce wytchnienia, ciszy i spokoju, słychać śpiew ptaków, są prawdziwe drzewa. Wszystko to wśród trawy i oczyszczonego powietrza.

- W takiej scenerii w chuście podwieszonej do sufitu, można się zrelaksować i, po prostu, zdrzemnąć - opowiada.

Jak mają dowodzić badania, właśnie 20 minut w takiej scenerii pozwala się odprężyć, zregenerować i w konsekwencji wrócić do pracy w lepszej dyspozycji.

- Poziom stresu szybko się obniża, po takiej drzemce osoba wstaje i jest gotowa do dalszej pracy - dodaje pomysłodawczyni.

Jak dodaje w rozmowie z PulsHR.pl architekt wnętrz i pomysłodawczyni, Kawiarenka Snu była już prezentowana na Polish American Leadership Summit w Miami, na Polish Days in Silicon Valley na Stanford University, na Smart City Powered by People w Nowym Yorku, na Somnex Sleep Show w Londynie, jednocześnie najpełniej mogła zaistnieć i pokazać się międzynarodowo na grudniowym spotkaniu ONZ w Katowicach, czyli w czasie COP 24.

Obecność na konferencji klimatycznej Vinci Power Nap okazała się strzałem w dziesiątkę. - Delegaci wracali do Kawiarenka Snu - przekonuje architekt, która teraz swój innowacyjny pomysł będzie instalować w miejscu pracy, które zatrudnia 6000 osób. To ośrodek NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Kalifornii. 

- 12 marca czyli w Światowy dzień drzemki w pracy otwieramy kolejną Kawiarenka Snu - zdradza dalej Magdaleny Filcek.

Pierwszy raz pisaliśmy o Vinci Power Nap w sierpniu 2018 r. kiedy Santander Consumer Bank zafundował swoim pracownikom odpoczynek "wśród natury" w czasie szkolenia.

Pozytywne aspekty odpoczynku i snu w środku dnia mają dać pracownikom, czy szerzej pracującym, chwilę oddechu pomiędzy obowiązkami. Jak czytamy na stronie internetowej pomysłu, NASA od 1995 r. dowodzi, że piloci, którzy ucinali sobie Power Nap mieli szybszy czas reakcji. A 20 minut snu w ciągu dnia, przynajmniej 3 razy w tygodniu, zmniejsza ryzyko śmierci spowodowane zaburzeniami pracy serca o 37 proc. Te wyniki płyną z badań greckich, które objęło 23 tysięcy osób.

Dodajmy, z drzemki w pracy korzystają pracownicy takich firm jak np. Google, Procter&Gamble, Zappos czy Cisco. Spółki te zdecydowały się w niektórych swoich biurach nawet umieścić specjalne fotele do spania.www.pulshr.pl | 20-02-2020 14:41:22