Brexit odbije się na rynku pracy. Polacy przestaną emigrować na Wyspy?


Wnp.pl - 15 sty 2019 16:32


Tylko 81 dni pozostało do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak wskazują eksperci  Polskiego Instytutu Ekonomicznego, brexit przełoży się na ograniczenie wyjazdów zarobkowych Polaków na Wyspy Brytyjskie

Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego tzw. twardy brexit będzie odczuwalny m.in. na rynku pracy. Co prawda według zapewnień brytyjskich polityków, z premier Theresą May na czele, Polacy przebywający na Wyspach powinni być spokojni o swój byt. Ich dotychczasowe prawa mają być w pełni zachowane.

Należy się jednak spodziewać wprowadzenia nowej polityki migracyjnej, która obejmie osoby dopiero planujące przyjazd do Zjednoczonego Królestwa. Jej głównym założeniem jest zakończenie swobody przepływu osób, a tym samym ograniczenie napływu pracowników, szczególnie tych niskowykwalifikowanych.

Według obecnych zapowiedzi tym celu mają pojawić się wizy i pozwolenia na pracę. Dla osób zarabiających powyżej poziomów 30 tysięcy funtów rocznie, które definiowane są jako osoby wykwalifikowane, ma powstać specjalna ścieżka przyznawania wiz na okres pięciu lat. Z kolei osoby poniżej tego progu dochodowego będą mogły liczyć jedynie na roczne wizy wjazdowe połączone z pozwoleniem na pracę. Co istotne wizy nie będą konieczne w przypadku podróży służbowych czy turystycznych, a więc w przypadku pobytu tymczasowego.

- Należy się spodziewać, że brexit przełoży się na ograniczenie wyjazdów zarobkowych Polaków na Wyspy Brytyjskie, szczególnie w sytuacji, gdy na polskim rynku pracy występuje rekordowy popyt na pracowników - podsumowuje Andrzej Kubisiak, ekspert ds. rynku pracy w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.www.pulshr.pl | 31-05-2020 05:22:16