Nowe przepisy ws. samochodów służbowych. Poseł pisze do ministerstwa


KDS - 11 sty 2019 12:45


W jaki sposób resort zamierza weryfikować eksploatację pojazdów w celach służbowych z możliwością jednocześnie eksploatacji w celach prywatnych - w interpelacji skierowanej do Ministra Finansów pyta Paweł Pudłowski, poseł należący do klubu poselskiego Nowoczesna.

Pudłowski w swojej interpelacji odnosi się do zmiany przepisów, która od 2019 roku wymusiła na przedsiębiorcach konieczność udowodnienia, że służbowy samochód jest użytkowany przez nich wyłącznie na cele działalności gospodarczej.

Jeżeli tego nie udowodni - jak wyjaśnia poseł - będzie mógł rozliczyć tylko 75 proc. poniesionych kosztów eksploatacji. Jeżeli użytkuje samochód prywatnie, może odliczyć jedynie 20 proc. poniesionych kosztów eksploatacji.

Paweł Pudłowski (fot. pudlowski.org) Paweł Pudłowski (fot. pudlowski.org)
- A zatem zmuszamy przedsiębiorcę do tworzenia papierów. Zamiast skupiać się na rozwoju firmy, zajmować się będzie prowadzeniem „swoistego dzienniczka" - gdzie i kiedy i w jakim celu eksploatował samochód. Jak długo będziemy proponować absurdalne rozwiązania? - podnosi problem poseł.

Prosi także resort finansów o wyjaśnienie, w jaki sposób zamierza weryfikować eksploatację pojazdów w celach służbowych z możliwością jednocześnie eksploatacji w celach prywatnych. Dlaczego, jeżeli przedsiębiorca służbowy samochód będzie użytkował wyłącznie na cele działalności gospodarczej, a nie udowodni tego, to może rozliczyć tylko 75 proc. poniesionych kosztów eksploatacji? Prosi też o wyjaśnienie zasad ,na podstawie których przyjęto taki, a nie inny procent pozwalający na odliczenie kosztów poniesionych na eksploatację.

Czytaj więcej: Poseł zaniepokojony stanem polskiej dyplomacji. Rotacja pracowników kosztuje ponad 2 mln zł!

 www.pulshr.pl | 09-08-2020 10:30:23