Włochy przed serią strajków. Zaczyna kontrola lotów


Gabriel Paździor - 11 sty 2019 14:15


Zapowiedziany na piątek (11.01) strajk kontrolerów lotniczych we Włoszech może odbić się na lotach do tego kraju. Strajk ma potrwać kilka godzin.

Włochy są kolejnym krajem Europy, w którym pracownicy, związkowcy i organizacje społeczne zapowiadają ostrą walkę o lepsze warunki życia i pracy. Po grudniu, który we Francji rozgrzały protesty żółtych kamizelek, w styczniu stanąć może Italia.

Pierwszym strajkiem, który zacznie całą serię będzie akcja na lotniskach, którą zapowiedziano na 11 stycznia. Protestować będą kontrolerzy ruchu lotniczego. Strajk miał zacząć się o 13 i potrwać do 17. Akcja ma odbyć się na lotniskach w Rzymie, Mediolanie i Brindisi. 

Czytaj też: Kogo szukali pracodawcy w 2018 roku?

Jak oceniła Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (ang. European Aviation Safety Agency) przerwa w pracy kontrolerów odbije się na lotach tak wewnątrz Włoch, jak i na komunikacji w całej Europie do tego kraju. Jedynie loty międzykontynentalne nad Włochami nie będą dotknięte problemami.

Sytuacja w branży kontroli lotów w całej Europie jest trudna. Jak powiedział mediom dyrektor Airlines for Europe (organizacja grupująca linie lotnicze na starym kontynencie) Thomas Reynaert, potrzeba inwestycji w zaplecze techniczne, bo rosnąca liczba obowiązków odbija się na kontrolerach. Ci, wobec rosnącej odpowiedzialności czują presję, co popycha ich do kolejnych strajków.

Styczeń okazuje się owocny w strajki w sektorze lotniczym. Przed Włochami strajkowali już Niemcy 7 stycznia (Berlin). Był to strajk służb bezpieczeństwa. 10 stycznia strajkowali niemieccy kontrolerzy lotów.  Do końca nie było wiadomo, czy w Hiszpanii nie odbędzie się strajk załogi linii Ryanair. Ostatecznie go odwołano.

Włosi niebawem będą strajkować nie tylko na lotniskach, ale i w innych branżach gospodarki. W lutym przewidywane są strajki we włoskiej telekomunikacji, włoskim transporcie kolejowym i w sektorze gazowym. Skala tych strajków nie jest łatwa do określenia.www.pulshr.pl | 25-06-2019 08:03:56