Kogo szukali pracodawcy w 2018 roku? Zobacz najnowszy raport GoldenLine


KDS - 10 sty 2019 20:00


Eksperci z IT, specjaliści od sprzedaży oraz osoby ze specjalizacją finanse/ekonomia. Kandydatów w takich specjalizacjach w 2018 roku najczęściej poszukiwali pracodawcy - wynika z najnowszego raportu GoldenLine.

Jak wynika z raportu serwisu rekrutacyjnego GoldenLine, w całym 2018 roku rekruterzy skontaktowali się z 245 847 osobami posiadającymi profil zawodowy w GoldenLine. Wśród kandydatów, którzy otrzymali wiadomość rekrutacyjną, najwięcej, czyli 12 proc., miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT - rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu znaleźli się kandydaci ze specjalizacją sprzedaż (11 proc. wiadomości wysłanych przez rekruterów), a na trzecim osoby ze specjalizacją finanse/ekonomia (10 proc. otrzymujących propozycje pracy). Zaraz za podium znaleźli się kandydaci ze specjalizacją inżynieria (10 proc.), obsługa klienta (10 proc.) oraz administracja biurowa (8 proc.).

Te umiejętności były w cenie

Analiza GoldenLine wykazała, że w zeszłym roku większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, umiała obsługiwać pakiet Microsoft Office oraz prawo jazdy kategorii B. Poza tym rekruterzy często decydowali się na kontakt z osobami posiadającymi następujące umiejętności: znajomość programu AutoCAD (10 proc.), znajomość systemu SAP (7 proc.), języka programowania JavaScript (6 proc.) i SQL (6 proc.).

W cenie były również kompetencje miękkie. Osoby, które zostały zauważone przez rekruterów, na swoich profilach miały zaznaczone takie kompetencje jak zarządzanie zespołem (6 proc.), obsługa klienta (6 proc.) czy negocjacje (5 proc.). Nie bez znaczenia była również umiejętność posługiwania się językami obcymi. Wśród osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, aż 77 proc. zna język angielski na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Inną często występującą umiejętnością jest znajomość języka niemieckiego (zna go 27 proc. użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjskiego (11 proc. użytkowników).

Tu mieszkają najczęściej poszukiwani kandydaci

Województwo mazowieckie (25 proc.), śląskie (13 proc.), dolnośląskie (11 proc.), wielkopolskie (10 proc.) oraz małopolskie (9 proc.). To w tych regionach Polski pracodawcy najczęściej poszukiwali kandydatów do pracy. Co więcej, dane GoldenLine wskazują, że pracowników poszukiwano głównie w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań.

Czytaj więcej: Kodeks pracy na tapecie. W 2019 pracodawcy oczekują zmian. Przemyślanych zmian

Najwięcej ofert bezpośrednio od rekrutera otrzymali kandydaci pomiędzy 27. a 36. rokiem życia (50 proc. osób), natomiast 25 proc. osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera, było w wieku 37-45 lat. Na trzecim miejscu uplasowały się osoby w wieku 45+ (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera, 9 proc. jest w tym wieku). Tuż za podium znalazły się osoby pomiędzy 18. a 26. rokiem życia (8 proc.).www.pulshr.pl | 09-08-2020 10:45:51