Izba Rzemieślników krytycznie ocenia prawie 1,5 roku szkół branżowych


Adam Sierak - 9 sty 2019 6:00


Pogłębiający się kryzys na rynku fachowców w Polsce, złe skojarzenia ze szkolnictwem zawodowym, brak realnych działań – tak oceniają rzemieślnicy blisko 3 semestry działalności szkół branżowych. Jeden z kluczowych projektów autorstwa Anny Zalewskiej, minister edukacji narodowej, nie zmienił praktycznie nic – ocenia w rozmowie z PulsHR.pl prof. Jan Klimek.

- 15 lat temu mieliśmy 197 tysięcy uczniów uczących się zawodu. Dzisiaj mamy 63 tysiące uczących się rzemiosła. Polska gospodarka straciła 140 tysięcy młodych ludzi z talentami – alarmuje prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Jedynym plusem w ostatnich miesiącach, jaki dostrzega Jan Klimek, było ogłoszenie zeszłego roku rokiem kształcenia zawodowego. 

- Co za tym poszło? Przyznam, że niewiele. My w dalszym ciągu czekamy na otwarcie na młodych ludzi i na współpracę z biznesem – dodaje  Klimek.

W rozmowie z Puls HR prezes Izby Rzemieślniczej w Katowicach wskazuje jaką drogą powinno podążać Ministerstwo Edukacji Narodowej by poprawić funkcjonowanie szkół branżowych oraz dlaczego tak istotne jest wspieranie firm rodzinnych w Polsce.www.pulshr.pl | 06-08-2020 11:55:57