Patryk Wachowiec: Nowelizacja zakazu handlu w niedziele to bubel prawny


PropertyNews.pl/AT - 7 sty 2019 11:33


Ustawa o zakazie handlu w niedziele jest jednym z najbardziej jaskrawych przykładów bubli prawnych uchwalonych w obecnym czasie. Akt ten nieproporcjonalnie ingeruje w wolność gospodarczą i zawiera liczne błędy natury legislacyjnej, przez co nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy konkretny przedsiębiorca może handlować w niedziele objęte zakazem, czy też nie. Najlepsza nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele obejmować powinna uchylenie tego aktu z systemu prawnego - uważa Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR, prezes Fundacji Centrum Analiz dla Rozwoju.


W listopadzie 2018 r. do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.

Zdaniem Patryka Wachowca, eksperta FOR, który razem z Marcinem Zielińskim przygotował analizę „Zmiana ustawy o zakazie handlu w niedziele: pudrowanie złego prawa”, kosmetyczne zmiany nie sprawią, że bubel prawny stanie się dobrym prawem.

- Ustawa o zakazie handlu w niedziele jest jednym z najbardziej jaskrawych przykładów bubli prawnych uchwalonych w obecnym czasie. Akt ten nieproporcjonalnie ingeruje w wolność gospodarczą i zawiera liczne błędy natury legislacyjnej, przez co nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy konkretny przedsiębiorca może handlować w niedziele objęte zakazem, czy też nie. Najlepsza nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele obejmować powinna uchylenie tego aktu z systemu prawnego - komentuje Patryk Wachowiec.

Czytaj też: Zakaz handlu. Od 2019 roku niedziel handlowych jeszcze mniej

Ekspert liczy, że w Polsce powtórzy się scenariusz węgierski i zakaz handlu w niedziele zostanie szybko zniesiony.

- Solidarność chwaliła się, że uzbierała setki tysięcy podpisów pod projektem tej ustawy. Sądzę, że po reakcjach wielu pracowników, konsumentów i przedsiębiorców z ostatniego roku są szanse na zebranie jeszcze większego poparcia pod krótkim projektem nowelizacji, który uchyliłby zakaz - mówi Patryk Wachowiec.

Cały artykuł czytaj tutajwww.pulshr.pl | 28-05-2020 17:09:26