Zawód kasjer. Zarobki, benefity, możliwości


KDS - 3 sty 2019 12:20


Przeciętne miesięczne wynagrodzenie na stanowisku kasjera wynosi 2000 zł netto. Najlepiej opłacani otrzymują pensje o blisko połowę wyższe - wynoszące 2900 zł netto. Takie dane płyną z najnowszego raportu Pracuj.pl "Kasjer na rynku pracy. Zarobki, rozwój i oczekiwania".

- Kasjerzy to często nasza pierwsza linia kontaktu z marką handlową. Choć znajdują się na najniższych szczeblach hierarchii, to właśnie oni budują nasze wrażenia w relacji z marką. Praca kasjera jest wymagająca, często ciężka fizycznie. Płace kasjerów regularnie jednak rosną, a pracodawcy wprowadzają programy rozwoju karier - mówi Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl.

Ile zarabiają kasjerzy

Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl przeciętne miesięczne wynagrodzenie kasjerów to 2000 zł netto. Najlepiej opłacani otrzymują pensje o blisko połowę wyższe - wynoszące 2900 zł netto. Dla porównania, przeciętna pensja kierownika sklepu spożywczego to 4600 zł netto. 

Kasjerzy coraz częściej otrzymują benefity pozapłacowe. Zdecydowanie najpopularniejsze są bony towarowe (38 proc.). Według wypowiedzi pracowników, firmy nieco rzadziej decydują się na świadczenia socjalne (28 proc.), ubezpieczenia na życie (25 proc.).

Z okazji świąt Bożego Narodzenia pracownicy Lidla otrzymali bony, a ich dzieci - paczki świąteczne.

- Bardzo doceniamy wkład oraz zaangażowanie naszych kolegów i koleżanek dlatego każdego roku przygotowujemy dla nich świąteczne upominki. W tym roku rozdamy 16 400 paczek pełnych świątecznych słodkości dzieciom pracowników. Z kolei naszym pracownikom przekażemy bony o wartości pokrywającej pewną część bożonarodzeniowych wydatków. Łącznie na wszystkie upominki i bony nasza firma przeznaczy w tym roku blisko 10 mln zł - jeszcze przed świętami mówiła w rozmowie z Bankier.pl Aleksandra Robaszkiewicz, communication manager z polskiego oddziału Lidla.

Eksperci pracuj.pl sprawdzili również, na podstawie jakiego rodzaju umowy kasjerzy pracują najczęściej. Zdecydowana większość z nich wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę - 85 proc. ankietowanych. Więcej, niż co trzeci z nich (36 proc.) deklaruje, że co miesiąc otrzymuje premie za osiągane wyniki.

Zespoły kasjerów w Polsce są silnie sfeminizowane. Jak podają eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl, 8 na 10 kasjerów to kobiety. Co ciekawe, panie dominują także wśród kierowników sklepów spożywczych (61 proc.) oraz ich zastępców (66 proc.).

Warto przypomnieć, że wraz z rosnącym rynkiem pracownika sieci handlowe zaczęły ostrą walkę o pracowników. Kaufland, Lidl czy Biedronka w ciągu ostatnich lat kilkakrotnie podnosili wynagrodzenia, zwiększali też wachlarz oferowanych benefitów. Na tym nie koniec. Od początku 2019 roku Jeronimo Martins Polska wprowadza zmiany w systemie wynagrodzeń. Pracownikom Biedronki łatwiej będzie uzyskać premię, sieć złagodziła także kryteria przyznania premii za brak nieplanowanych nieobecności.

Stabilizacja ma znaczenie

Kasjerzy oczekują stabilnych i jasnych zasad zatrudnienia. Chcą wygodnej i szybkiej rekrutacji, uczciwych relacji z szefami oraz zdrowego środowiska pracy.

- Stanowisko kasjera może być zarówno zajęciem tymczasowym, jak i stanowić krok w karierze. Zależy to od celów i potrzeb osoby decydującej się na pracę - komentuje Kinga Jagiełło-Kulesza, dyrektor działu HR makroregionu w Jeronimo Martins.

Pytana o to jak wygląda ścieżka rozwoju pracownika od kasjera do menedżera, mówi tak: - W Jeronimo Martins ponad 80 procent awansów to efekt rekrutacji wewnętrznej. Jeśli poszukiwany jest na przykład zastępca kierownika sklepu, to ogłaszany jest nabór. Każdy pracownik ma wgląd w ofertę, która jest publikowana na firmowym portalu. 

Warto przypomnieć, że sieć wiosną 2018 wprowadziła nowe oferty pracy, które miały przyciągnąć seniorów i studentów. Udało się, bo w ciągu trzech pierwszych miesięcy Biedronka zatrudniła ponad 100 nowych pracowników. Jednym z nich był emeryt Lech Kucharski, który już od ośmiu lat mógłby być na emeryturze. Nie chce. Zamiast tego codziennie siada za kasą w Biedronce. Skanując towary, szeroko uśmiecha się do klientów.

Praca to najlepsza motywacja, by wstać rano z łóżka. Kontakt z ludźmi także jest niezastąpiony. Ile radości ma człowiek, kiedy widzi, że klient odchodzi od kasy usatysfakcjonowany! Abstrahując od tego, że praca daje możliwość dorobienia do renty czy emerytury - kilka miesięcy temu w rozmowie z PulsHR opowiadał zapracowany emeryt.

Awans i podwyżka 

Z raportu dowiemy się również, co zwiększa szansę kasjerów na awans. Numerem jeden jest lokalizacja i skala. Wyższe zarobki oferują sklepy w największych miastach i najsilniej rozwiniętych regionach oraz duże sieci handlowe. Liczy się również staż pracy, bo ze względu na dużą rotację na stanowiskach kasjerów, atutem pracownika jest staż przekraczający 2-3 lata w jednym miejscu. Kolejna kwestia, która ma znaczenie, to specjalizacja sklepu,w  którym pracujemy. Wyższe wynagrodzenia oferują kasjerom np. sklepy informatyczne, motoryzacyjne czy RTV-AGD.

Jak podkreślają eksperci Pracuj.pl, osoby chcące związać swoją przyszłość z branżą handlu B2C powinny zwracać uwagę nie tylko na pensje, ale też skalę danej firmy, jej podejście do rozwoju pracowników.www.pulshr.pl | 31-03-2020 03:31:25