Trzech Króli w niedzielę. Czy należy się dodatkowy dzień wolny?


KDS - 1 sty 2019 15:10


Święto Trzech Króli obchodzone jest zawsze 6 stycznia. W 2019 roku ten dzień wypada w niedzielę. Czy w związku z tym pracodawca odda pracownikom dodatkowy dzień wolny?

Święto Trzech Króli od 2011 roku ponownie jest dniem wolnym od pracy. Obchodzimy je 6 stycznia. Podobnie było w powojennej Polsce. W 1960 roku przepis ten został zniesiony ustawą Sejmu PRL.

W tym roku Trzech Króli wypada w niedzielę. Wiele osób zastanawia się, czy w związku z tym pracodawcy będą zobowiązani oddać im dodatkowy dzień wolny. Niestety, jak wynika z zapisów Kodeksu pracy, w takim przypadku pracodawcy nie muszą oddawać dnia wolnego.

Czytaj więcej: Zmiany w przechowywaniu akt pracowniczych weszły w życie. Co wprowadzają e-akta?

- Za święto które przypada w niedzielę po stronie pracodawcy nie występuje obowiązek udzielenia pracownikom dnia wolnego od pracy w innym terminie - czytamy na stronie Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Warto pamiętać, że jeśli święto przypada w dzień roboczy tj. w dniach od poniedziałku do soboty, to zgodnie z zapisami art. 130 par. 2 Kodeksu pracy: „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Obniżenie wymiaru czasu pracy ujęte w tym przepisie ma zastosowanie do wszystkich zatrudnionych pracowników. www.pulshr.pl | 25-06-2019 08:28:44